SON DAKİKA

COVID-19 ARAŞTIRMASI: AMELİYAT SONRASI ÖLÜM RİSKİNİ YÜKSELTİYOR

Science Daily’nin haberine göre, Birmingham Üniversitesi’nde görevli uzmanlar, 235 hastaneden 1128 hastayla ilgili veriyi inceledi.

Bu haber 01 Haziran 2020 - 1:39 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Araştırmaya 24 ülkenin katkı sunduğu, bu ülkelerin büyük bölümünün  Avrupa’da yer aldığı, bazılarının Afrika, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunduğu  belirtildi.

Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırma, yeni tip  koronavirüsle enfekte olan ve ameliyata giren hastalarda, ameliyatı izleyen ilk  bir ay içindeki ölüm oranının ortalama yüzde 23,8 olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, ameliyat sonrası ölüm oranının; tercihe bağlı ameliyatlarda  yüzde 18,9, acil ameliyatlarda yüzde 25,6, apandisit veya fıtık gibi küçük  operasyonlarda yüzde 16,3, kalça ya da kolon kanseri ameliyatı gibi büyük  operasyonlarda ise yüzde 26,9 olduğunu hesap etti.

Araştırmada ayrıca erkek hastalardaki ölüm oranının (yüzde 28,4)  kadınlardan (yüzde 18,2) daha yüksek çıktığı, 70 yaş üzerindeki hastalarda bu  oranın yüzde 33,7’ye yükseldiği, 70 yaş altındakilerde ise yüzde 13,9 olduğu  görüldü.

Atatürk'ün Katilleri

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan uzmanlardan Aneel Bhangu, “Normalde  küçük veya tercihe bağlı ameliyatlar geçirmiş hastalarda ölüm oranının yüzde 1’in  altında olmasını bekleriz. Ancak araştırmamız, Kovid-19 hastalarında bu ölüm  oranlarının çok yüksek olduğunu gösteriyor. Aslında bu ölüm oranları, salgından  önce yüksek risk grubundaki hastalar için rapor edilenlerden bile büyük.”  değerlendirmesini yaptı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!