SON DAKİKA

ÇORLU TREN KAZASINDA BİR SKANDAL DAHA ORTAYA ÇIKTI

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar köyünde meydana gelen faciada 7’ si çocuk olmak üzere 25 kişi hayatını kaybetmiş, 340 kişide yaralanmıştı.

Bu haber 10 Haziran 2020 - 0:27 'de eklendi. Son Güncelleme10 Haziran 2020 - 19:34

Odatv’den Hüreyra Oflaz’ın haberine göre; Facia’nın yaşandığı dönemde TCDD İşletmesi Genel Müdürü TCDD 1. Bölge Müdürlüğü (Haydarpaşa) Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde Servis Müdürü Vekili olan Mümin Karasu, TCDD Genel Müdür Danışmanı olarak göreve atandı.

Çorlu tren faciası davalarında acılı ailelerin avukatları Mümin Karasu’nun sanık sıfatında yargılanmasını talep etmişti ancak mahkeme heyeti Mümin Karasu’yu tanık olarak dinlemeye karar vermişti.

Acılı aileler ödül gibi atamaya sert tepki gösterdi.

“İNSAN CANI TAŞIYAN BU RAYLAR GÜVEN VERMİYOR”

Tren faciasında 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, “Mümin Karasu, bu davada en başından beri sanık olması gereken kişiydi. Ama tanık olarak karşımıza çıktı. Sanık olma talebimizi en son ki duruşmada mahkeme heyeti reddetmişti. Tanık olarak 10 Şubat 2020 Küçükçekmece ceza adliyesindeki ifadesine bizzat ben ve ailelerden İsmail Kartal, Hüseyin Şahin ve avukatlarımız olarak gittik. Tüm ifadesini henüz mahkeme heyeti kendisine soru sormadan, heyete yazılı bir şekilde vermişti. Çünkü sorular kendisine daha önceden verilmişti. Yani yine bir hukuksuzluk ile karşı karşıyaydık. O gün ifade sırasında “ben üzerime düşeni yaptım. Verdiğim raporları değerlendirmeyen Genel Müdürlük ise onlara bu soruları sorun” demişti. Bu gün görüyorum ki sorumluluğu üzerinden atmaya çalışan Mümin Karasu ödüllendirilmiş. Sanıyorum ki kendisine bir koltuk ile sus payı verilmiş. Teknik fakülte mezunu bile olmayan Mümin Karasu, şimdi hangi teknik bilgiler ile Genel Müdür’e danışmanlık yapacak? İnsan canı taşıyan bu raylar hiç bir şekilde güven vermiyor” ifadelerine yer verdi.

“YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMESİNİ BEKLERKEN TERFİ ETTİRİLİYOR”

Tren faciasında annesi Rubize Kartal, babası Gani Kartal’ı kaybeden İsmail Kartal, “Çorlu tren katliamında gerçek sorumlu olan kişilerden sadece biri olan Mümin Karasu. Biz görevden alınmasını ve yargı önünde hesap vermesini beklerken terfi ettiriliyor. Kendisi davanın kilit isimlerinden katliamın yaşandığı hattın bölge müdürlüğü vekili. Bu katliamda bu kadar sorumluluğu olan birinin asıl mahkemede bile dinlenmesini reddetti mahkeme heyeti. Yerel bir mahkemede hâkim karşısına çıkmadan elinde hazır cevaplar bir şekilde sorumluluğu üzerinden atmaya çalışan biri. TCDD yönetimi katliamda sorumluluğu bulunanları yargıya teslim edeceği yerde onları korumaya devam ediyor bu böyle devam ederse her an yeni bir katliam ile karşı karşıyayız” ifadelerine yer verdi.

“KATLİAM’DA KİMİN ETKİSİ VARSA HEPSİNİN KARA LEKESİDİR”

Tren faciasında kızı Sena Köse’yi kaybeden Aysun Köse, “Ben, yaşadığımız facia ve sonrası şaşırma kısmını bıraktım. Sadece daha ne kadar ileri gideceklerini merak ediyorum. Bizim geleceğimizi yok edenler, kutlamalar, terfiler… Yol uzun Sonu önemli Çorlu Tren Katliamı, TCDD bünyesinde ve yetki kısmında kimin etkisi varsa hepsinin kara lekesidir. Sahne önünde oynanan tiyatro bitecek. Herkes bir gün gerçekleri izleyecek” ifadelerine yer verdi.

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Tren faciasında 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin, “25 canın yok olmasına imza atanlara ödül veriliyor. Birileri bir şeyleri akladıkça ödül alıyor bu ülkede. Aynı bilirkişi heyeti gibi, Pamukovayı akladılar. TCDD ile ticari ilişkileri oldu kurum bünyesinde görev aldılar. Mümin Karasu’yu danışman yaparak yanlış yaptılar. Sanık olması gerekirken tanık bile yapamadıklar ama danışmanlığı layık görmüşler. Mümin Karasu’yu atayan kurumu tebrik ediyorum. Hakkımı helal etmiyorum” ifadelerine yer verdi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!