Çorlu Tren Katliamı Davasında Karar!

2018’de 7’si çocuk 25 kişinin can verdiği Çorlu’daki tren kazasına ilişkin davada karar duruşması bugün gerçekleşti. Dava sonucu 9 sanığa 8 yıl 4 ay ile 17 yıl 6 ay arasında hapis cezası verildi.

Çorlu Tren Katliamı Davasında Karar!
Yayınlama: 25.04.2024
29
A+
A-

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde gerçekleşen katliam gibi tren kazasında karar günü geldi. Kazaya ilişkin davanın şubat ayında görülen duruşmasında karar çıkması beklenirken, sanıkların son savunmasının alınmadığı gerekçesiyle duruşma 25 Nisan’a ertelenmişti. Bugün gerçekleşen duruşmada karar çıktı.

CEZALAR AÇIKLANDI

 

Mahkeme heyeti, dönemin TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan’ a 15 yıl, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli’ ye  9 yıl 2 ay, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu’ ya 17 yıl 6 ay, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras’ a 8 yıl 4 ay, Mühendis Tevfik Baran Önder’ e 10 yıl, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt’ a 16 yıl 3 ay, Mühendis Deniz Parlak’ a  9 yıl 2 ay, Mühendis Kubilay Başkaya’ ya  9 yıl 2 ay, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat’a 13 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Sanıklar; Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celalettin Çabuk’un ayrı ayrı beraatlarine karar verildi.

‘KARAR, BİR NEBZE OLSUN YÜREKLERİMİZE SU SERPTİ’

Davacı ailelerin avukatı Sevgi Eren Köroğlu, “Karar, bir nebze olsun yüreklerimize su serpti. Tüm sanıkların olası kast ile yargılanmaları gerektiğini defalarca ifade ettik. Deliller toplandı, belgeler toplandı, olası kast hükümlerinin uygulanmasını talep ettik. Ama bugün geldiğimiz netice itibarıyla 4 tane üst birinci bölge yöneticisine bilinçli taksirden hapis cezası verildi. Diğer sanıklara kısmi cezalar verildi. 4 sanığın da beraatine karar verildi. Karar bizim için neden önemli? Çünkü TCDD’de, Genel Müdürlüğü’ne gidecek olan basamağı çıkmış olduk. Birinci Bölge Müdürü Nihat Arslan, Yol Müdürü Mümin Karasu, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve onun altında çalışan bakım şefi Özkan Polat bilinçli taksirden 15 yıl üstü cezalar alarak, 4’ünün tutuklanmasına karar verildi. 6 yılın sonunda ailelerin yüreklerine bir nebze olsun su serpen bu karar için; şimdilik birinci basamak tamamlandı diyebiliriz. Bu 4 sanık bilinçli taksirden yargılanarak, ceza alarak, tutuklandılar. Diğer sanıkların tutuklanmasına karar verilmedi. Onların da adli kontrol kararlarının devamına karar verildi” dedi.

‘ÇORLU TREN KATLİAMI DAVASI BİTMEDİ’

Kazada kızı Bihter Bilgin, iki kız kardeşi ve yeğenini kaybeden Zeliha Bilgin ise “Bugün, Çorlu tren katliamı davası bitmedi. Bugün bir nefes aldı. Bu akşam çocuklarımız rahat yatsın, rahat uyusun; hepsi. Üst düzey yöneticiler yargılanmadığı sürece, Çorlu tren katliamı davası kapanmayacaktır. Bugün içimize serpilen bu suda emeği olan herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Birlikten mücadele doğdu, hepimize kutlu olsun” dedi.

7’Sİ ÇOCUK 25 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya gitmek için hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu tren, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak devrilmişti.

Kazada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz’ün adalet mücadelesi gündem olmuştu. Babasıyla dedesini ziyarete giden Oğuz Arda Sel, ziyaret dönüşünde kazada can vermişti. 

ÖZGÜR ÖZEL DE PROTESTOYA KATILDI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 13 sanıklı davanın bugünkü karar duruşmasına katılacak.

Duruşma öncesinde açıklamalarda bulunanan Özel, “Biz o duruşmayı ertelediklerinde ‘Bizden bunu kaçıramazsınız. 31 Mart’tan sonra daha güçlü daha kalabalık geleceğiz’ demiştik. Dün bir çağrıda bulunduk. Bugün burada sağ olsunlar çok önemli bir destek var ailelere. Biz sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bir olaya ilk gün üzülüp sonra unutmak bu ülkeye yeni acıların yaşatılmasına sebebiyet veriyor. böyle olaylarda ilk günden son güne aynı dirençte olmak lazım. Ailelerin, annelerin, kardeşlerin, çocukların direnci bütün mağdur ve mazlumlara örnek olsun Çorlu’daki direnç. Dikkatle takip ediyoruz. Biz burada geçen sefer söylemiştik. Çok daha kararlı, çok daha güçlü ve kalabalık geleceğiz diye. Bunu sağlayan halkın iradesi bir başkası değil. 31 Mart’ta her türlü adaletsizliğe dur dediler. Bundan sonra da burada olacağız. Geçen sefer kararı yerel seçimlerden sonraya bırakanlar bugün bir kere daha düşünsünler. 31 Mart’ta nasıl millet bu annelerin yanında durduysa bundan sonra da durmaya devam edecek. Ölenleri suçlu, suçluları masum gösteren bir karara kimse yeltenmesin. Bu iş burada bitmez. Bu tip kararları alanların, tren kazasında ölmüş 3 yaşında, 5 yaşındaki yavruların hakkına girenlerin peşini bırakmam namussuzluktur.’ dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Davanın iddianamesinde, “kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu” bulundukları gerekçesiyle sanıklar Turgut Kurt, Özkan Polat, Çetin Yıldırım ve Celaleddin Çabuk’un “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

9 Eylül’de de Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan bilirkişi raporları ve değerlendirme neticesinde soruşturmanın genişletilmesine karar verilmiş, bu kapsamda aynı suçtan Nihat Aslan, Levent Meriçli, Mümin Karasu, Levent Kaytan, Nizamettin Aras, Burhan Ortancıl, Tevfik Baran Önder, Deniz Parlak ve Kubilay Başkaya hakkında Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Dava kapsamında TCDD 1. Bölge Müdürlüğü’nde Bakım Servis Müdürü olan Mümin Karasu 10 Ekim 2022’de tutuklanmış, tutukluluğuna yapılan itiraz üzerine Çorlu 2. Ağır Ceza Mahkemesince 25 Kasım 2022’de hakkında yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edilmişti.
 

İlginizi Çeke

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı