SON DAKİKA

CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÖDÜLLERİNİN TÜMÜ ERKEKLERE VERİLDİ

Dubai Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum’un cinsiyet eşitliği ödüllerini layık gördüğü erkeklere tek tek elden verirken görüntülerini yayımlaması, sosyal medyayı kırıp geçirdi.

Bu haber 29 Ocak 2019 - 13:02 'de eklendi.
Abone ol

İş hayatında kadın-erkek eşitliğini destekleyenlere verilen cinsiyet eşitliği ödüllerinin tüm kazananlarının erkek olması, BAE’yi bir kez daha alay konusu haline getirdi. Cinsiyet eşitliğini en iyi destekleyen hükümet kurumu, cinsiyet eşitliğini en iyi destekleyen federal otorite, cinsiyet eşitliğini en iyi destekleyen girişim gibi alanlarda maliye bakanlığı, federal rekabet ve istatistik kurumu, insan kaynakları bakanlığı ödüle layık görüldü. BAE’deki cinsiyetçi yapından ötürü de bu bakanlık ve kurumlar adına ödül almaya gelen temsilciler de hep erkek oldu. Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Şeyh Saif bin Zayed el-Nahyan da BAE ordusuna annelik izni getirme çabalarından ötürü ‘cinsiyet eşitliğini en iyi destekleyen kişilik’ unvanıyla taltif edildi.

‘ÇOK GÜZEL ÇÖZMÜŞSÜNÜZ’

Tümüyle erkekler takımına madalya ve plaketlerini Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum dağıttı. Bu manzara karşısında Twitter’dan iğneleme yağdı:

“Çeşitlilik işini gerçekten çok güzel çözmüşsünüz. Beyefendilerden birisi gri giyinmiş.” Zaytung benzeri yayın yapan The Onion’a atıfla “Hepinizi The Onion mu hackledi?”

‘TEMEL DİREĞİMİZ’

BAE Cinsiyet Dengesi Endeksi Ödülleri 2015’te hükümetin koyduğu kadınların iş hayatına katılımı hedeflerine ulaşma yönünde kaydedilen ilerlemeyi tanıma ve tanıtmayı hedefliyor. BAE’nin resmi basın bürosunun Twitter hesabından şu paylaşım yapıldı:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Emirlikler’in kadınlarıyla gurur duyuyoruz. Ülkemizin geleceğini şekillendirme konusunda merkezi bir rolü üstleniyorlar. Cinsiyet eşitliği hükümet kurumlarımızın temel direği haline geldi.”

KÖRFEZ KRALLIKLARI İÇİNDE EN İYİSİ

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın 2018’de yürüttüğü bir araştırmaya göre, Körfez ülkeleri arasında BAE, cinsiyet eşitliği konusunda en iyi konumda bulunan ülke. 2015 verilerine dayanan rapora göre BAE’de üniversite mezunu erkeklerin oranı yüzde 23, kadınların oranı ise yüzde 43. Çalışan kadın sayısı 1975’te 1000’ken 135 bine çıktı.

AMA KADINI EZMEK, KADINA ŞİDDET YASAL

Madalyonun öbür yüzünde kadın hakları örgütleri, cinsiyet ayrımcılığının hâlâ çok yaygın olduğunu vurguluyor. Özellikle yargı sisteminin ayrımcı olduğu, evlilik, boşanma, çocuğun velayeti gibi konularda kadınların ikinci plana atıldığına dikkat çekiliyor. Yasalar ‘şeriatın izin verdiği sınırlarda kadına yönelik ev içi şiddete’ izin veriyor.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!