SON DAKİKA

ÇİN’Lİ UZMANLARDAN AFRİN YORUMU

Bu haber 26 Ocak 2018 - 12:39 'de eklendi. 247

TÜRKİYE BİR GÜÇ GÖSTERİSİNDE

Çin hükümetinin resmi yayın organı Jenmin Jibao (Halkın Günlüğü) gazetesinde yayınlanan yazıda Çinli siyaset uzmanlarının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde sürdürdüğü Zeytin Dalı Harekatı ve Washington, Ankara ve Moskova’nın bölgedeki duruma ilişkin tutumuna dair yorumlarına yer verildi.

Çinli uzman, ABD’nin Suriye sınırında DSG’den oluşan güvenlik güçlerini kurma girişiminin Türkiye tarafından kendisine yönelik açık bir tehdit olarak algılandığını dile getirerek, Afrin bölgesinde attığı adımlarla Türkiye’nin sadece kendi güvenliğini sağlamakla kalmayıp bölgede sahip olduğu gücünü göstermeye çalıştığını ifade etti.

 ‘ABD IŞİD’İ BAHANE EDİYOR’

ABD’nin Suriye sınırındaki hamlelerini değerlendiren Çin Modern Uluslararası İlişkiler Akademisi’nden Prof. Sun Chenhao ise IŞİD’e karşı mücadele bahanesiyle Suriye’de askeri varlığını sürdüren Washington’un Afrin operasyonu nedeniyle bölgede yaşanan istikrarsızlıktan faydalanarak kendi pozisyonunu güçlendirip Rusya tarafından desteklenen Suriye hükümet güçlerinin ilerlemesini engellemeyi hedeflediğini vurguladı.

‘ABD-RUSYA MÜCADELESİ SERTLEŞEBİLİR’

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden siyaset bilimcisi Li Yonghui, Rusya’nın TSK’nın Afrin’de başlattığı operasyon konusundaki tutumunu ‘gözlemci’ olarak nitelendirirken Moskova’nın Türk ordusunun Suriye topraklarında ABD güçlerine karşı hamleler yaptığından ve bunun sayesinde bu ülkede kendi pozisyonunu daha da sağlamlaştırabileceğinden memnun olduğunun altını çizdi. Li Yonghui, ‘Şu anki durum göz önünde bulundurulduğunda ABD ile Rusya arasında Suriye’de öncü rol için yapılan mücadelenin ileride daha sert şekli alacağı ortada’ ifadesini kullandı.

Parlamentohaber/Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın