SON DAKİKA

ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİNE ZULMÜ SÜRÜYOR

Doğu Türkistan’da yüz binlerce Müslüman Uygur’u toplama kamplarında esir eden eden Çin, bir kez daha uyduya yakalandı. Kaşgar’daki bir toplama kampından binlerce kişinin Korla kentindeki tren istasyonuna sevk edildiğini gösteren görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Kayıtta cezaevi kıyafeti giydirilen ve zincire vurulan Uygurlar, gardiyan eşliğinde bilinmeyen bir yere götürülüyor.

Bu haber 22 Eylül 2019 - 23:19 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre, Çin’in Doğu Türkistan’da 3 yıldır sürdürdüğü etnik ve kültürel soykırımın her gün yeni bir kanıtı ortaya çıkıyor.

Daha önce 2 milyona yakın Uygur’u zorla tuttuğu toplama kamplarını inkar eden ancak zulüm binalarını gösteren uydu görüntüleri karşısında geri adım atarak “Toplama kampı değil, okul” savunması yapan Pekin yönetimi, uluslararası medya kuruluşlarını davet ederek iddiaları yalanlamaya çalıştı.

GUANTANAMO GİBİ

Salı günü Youtube ve Twitter’da paylaşılan yeni uydu görüntüleri ise Çin’in Müslüman Uygurlara mahkum muamelesi yaptığını gözler önüne serdi.

Doğu Türkistan’daki Korla şehri tren istasyonunu gösteren kayıtta başları traşlı, tek tip kıyafet giydirilmiş, ayakları zincirli, elleri kelepçeli ve gözleri bağlı mahkumlar, önce yerde otururken görülüyor. Başlarında çok sayıda Çin polisinin beklediği tutuklular daha sonra askeri disiplin içinde bilinmeyen bir yere götürülüyor.

ABD’nin 11 Eylül saldırısının ardından kurulan Guantanamo cezaevini akıllara getiren görüntüleri inceleyen bir Avrupa güvenlik kaynağı Sky News’e “Yüzlerce gözü kapalı ve zincirlenmiş tutukluyu gösteren görüntülerin gerçek olduğunu” söyledi. Kaynak, “Görüntüleri inceledik ve orijinal olduğuna inanıyoruz. 600 kadar kelepçeli mahkum taşınıyor; başları traşlı, gözleri kapalı ve elleri arkalarından bağlı. Bu, Çinlilerin tutukluları taşıma şeklinin tipik bir örneği. Mahkumların Uygur Müslümanları olduğunu düşünüyoruz” dedi. Mahkum sevkiyatını haberleştiren Özgür Asya Radyosu (RAF) ise Uygurların Çin’in iç bölgelerine götürüldüğünü duyurdu.

DOĞU TÜRKİSTAN BOŞALTILIYOR MU?

Doğu Türkistan’daki gelişmeleri yakından takip eden bir uzman ise Karar.com’a videoda mahkumlara giydirilen yeleklerin Kaşgar’daki bir toplama kampında kullanıldığını söyledi.

Öte yandan binlerce mahkumun nereye sevk edildiği bilinmezken, ülkenin iç kesimlerine gönderildikleri iddia edildi. Bu ihtimal Çin’in Doğu Türkistan’ı boşaltma politikasını akıllara getirdi. İddialara göre, Çin’in Doğu Türkistan’da nüfusu 7 milyona indirme politikası izlediği ve dünya kamuoyunda tepkilere neden olan kampların da başka bölgelere taşınma ihtimalinin bulunduğu belirtiliyor.

BM GÜNDEMİNE GELEBİLİR

Çin, iddia edilen gözaltı yerlerinin eğitim ve beceri geliştirmeyi amaçlayan “mesleki” merkezler olduğu konusunda ısrar ediyor. Dünya liderlerini ağırlayacak New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Doğu Türkistan konusunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Beş insan hakları örgütü, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup yazarak Çin hükümetinin Sincan bölgesinde bir milyondan fazla Müslüman’ı tutuklamasını kınamış ve hükümetin gözaltı kamplarını derhal kapatması için girişimde bulunulmasını istemişti.

Görüntüleri paylaşan ‘War on Fear’ adlı hesabın kime ait olduğu bilinmiyor. Ancak, Doğu Türkistan’daki zulmü yakından takip eden Uygurlara ait bazı hesaplar görüntülerin gerçek olduğunu teknik verilerle ispat ettiğini ileri sürdü. 

Görüntüleri analiz eden hesaplardan biri de ‘Nathan Ruser’ adıyla paylaşım yapan kullanıcı. Bu hesaptan yapıan paylaşıma göre uydu verileri görüntülerin Ağustos ayında çekildiğini gösteriyor. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!