SON DAKİKA

Çin’in Urumçi’de Yeni İnşa Ettiği Toplama Kampları Görüntülendi

Doğu Türkistan’da yeni inşa edilen bir toplama kampı, Çinli bir genç tarafından kaydedildi.

Bu haber 18 Kasım 2021 - 22:17 'de eklendi.
Abone ol

Doğu Türkistan’da Çin tarafından inşa edilen toplama kamplarından birine ait yeni bir görüntü ortaya çıktı. Çinli genç bir YouTuber, büyük bir risk alarak Urumçi’nin Davançing bucağında yeni inşa edilen bir toplama kampını görüntüledi.

Çinli Youtuber’ın sayfasında 5 Ekim 2021 tarihinde yayımladığı videoda kampın bulunduğu yüksek korunaklı binalar görülüyor:

 

Bölgede bulunan birçok toplama kampını ve askeri kampı görüntüleyen genç, kampların nasıl yerleşim bölgelerinden uzaklara ve ulaşılamayacak noktalara yerleştirildiğini ortaya çıkardı.

 Urumçi'de Yeni İnşa Edilen Toplama Kampı

Urumçi’de Yeni İnşa Edilen Toplama Kampı

Çin denetiminde olan Baidu Haritalar’da kesinlikle yer verilmeyen toplama kamplarını görüntüleyen genç, okullarda Uygur Türkçesine izin  verilmediğini, Uygurların ucuz işçi olarak kullanıldığını söyledi.

Doğu Türkistan’ın Urumçi şehri Davançing bölgesinde yer alan ve yüksek korumalı cezaevini andıran binanın, yerleşim yerlerinin çok uzağında olması dikkat çekti. Askeri kampı görüntülemek için sürünerek çekim yapan Çinli YouTuber, büyük bir risk alarak çektiği görüntüleri sosyal medyadan yayımladı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!