ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE DİKKATLİ OL ! UYARISI

ABD’nin Suriye’den çekilme süreciyle başlayan yeni dönemi ve Çin ve ABD ile ilişkileri bağlamında Türkiye’nin konumunu Sputnik’e değerlendiren Global Times yazarı Yang Sheng, “Türkiye, sınırlı gücüyle ABD, Rusya ve Çin arasında oyun oynamak konusunda dikkatli olmalıdır. Gücünün ötesinde bir oyuna girmesi, zarar görmesiyle sonuçlanabilir” dedi.

ÇİN’DEN TÜRKİYE’YE DİKKATLİ OL ! UYARISI
Yayınlama: 31.12.2018
2
A+
A-

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından, bölge siyaseti yeni bir dönüm noktasına ulaştı.

Söz konusu çekilme kararı ABD yönetimi içinde dahi istifalarla sonuçlanan siyasi çatlaklara yol açarken, ABD sonrası Suriye’deki güç dengelerinin ne yönde ilerleyeceği ise son dönemin en büyük tartışma konusu haline geldi.

Söz konusu çekilme kararı, Trump yönetimiyle birlikte ABD dış politikasının ana unsuru haline gelen ‘America first’ (Önce Amerika) politikasıyla doğrudan alakalı. Hatta, Suriye’den çekilme konusu, Trump’ın başkanlık yarışındaki vaatlerinden de öne çıkanlar arasındaydı.

Dolayısıyla, ABD’nin Suriye’den geri adım atması, Trump başta olmak üzere —çeşitli itirazlara rağmen- ABD yönetimi tarafından bir başarı olarak da lanse ediliyor.

ABD’nin çekilme süreciyle başlayan yeni dönemi, Suriye başta olmak üzere bölgenin siyasi geleceğini ve Rusya, Çin ve ABD ile ilişkileri bağlamında Türkiye’nin bölgedeki konumunu Global Times yazarı Çinli uzman Yang Sheng ile konuştuk.

‘ABD’NİN ÇEKİLMESİ, ORTADOĞU’DAKİ RAKİPLERİNİN, ÇIKARLARINI BAŞARIYLA KORUDUĞU ANLAMINA GELİYOR’

Çin Komünist Partisi’nin yayın organlarından Global Times yazarı Yang, söz konusu çekilme kararının ABD için zafer niteliği taşımadığını belirterek şu değerlendirmeyi yapıyor:

“ABD’nin orijinal stratejik hedefi, Suriye hükümetini devirmek ve Ortadoğu’daki etkisini genişletmek için yeni bir Batı yanlısı rejim kurmaktı. Fakat şimdi, ABD bu hedefi çoktan terk etti ve birliklerini oradan geri çekme kararı aldı, buSarıyla koruduğu anlamına geliyor.”

‘IŞİD’LE MÜCADELE RUSYA, İRAN VE SURİYE TARAFINDAN BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ’

Trump’ın ABD’nin Suriye’deki varlığına ilişkin ‘IŞİD’le mücadele’ konusunu öne sürdüğünü ve bunun ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının bahanesi olduğunu hatırlatan Yang, ABD tarafından öne sürülen bu gerekçenin ise Rusya, İran ve Suriye tarafından büyük oranda başarıyla gerçekleştirildiğini vurguluyor.

‘ABD’NİN HALA YARARLANABİLECEĞİ BİR SENARYO VAR’

Öte yandan, ABD’nin kuvvetlerini çekme kararının ABD açısından ‘kesin bir yenilgi de sayılamayacağını’ da belirten Çinli uzman, bunun gerekçesi olarak ise ABD’nin bölgede varlığını hala sürdüren müttefiklerini işaret ediyor:

“ABD ve müttefikleri, Suriye’nin yeniden birleşmesini başarıyla engelledi ve söz konusu müttefikler —İdlib’dekiler de dahil olmak üzere- varlıklarını sürdürüyorlar. Bu, ABD’nin bölgede hala yararlanabileceği bir senaryo olduğu anlamına geliyor.”

‘ABD’İN BÖLGEDEN AYRILMASI, KÜRTLERE DESTEĞİN BİTECEĞİ ANLAMINA GELMİYOR’

Yang ayrıca, ABD’nin bölgedeki en büyük müttefiki olan YPG’nin geleceğine ilişkin de görüşlerini belirterek, ABD’nin bölgeden ayrılmasının Kürtlere verilecek desteğin kesilmesi anlamına gelmeyebileceğini söylüyor. Bölgedeki Kürt kuvvetlerinin geleceğine ilişkin de konuşan Yang, “Kürt güçlerinin geleceği, biraz da Türkiye’nin kararına bağlı. Eğer Türkiye, Kürt kuvvetlerini çok fazla zorlarsa ve Suriye ile Rusya’nın çıkarlarını tehdit eder noktaya gelirse, o zaman Rusya, Suriye ve Kürt kuvvetlerinin ortaklaşacağı bir zemin oluşacaktır” ifadelerini kullanıyor.

‘RUSYA VE ÇİN İLE YAKINLAŞMA, BATIDAN FAYDA SAĞLAMA AMACINA HİZMET EDİYOR’

Türkiye’nin Rusya ve Çin ile kurduğu ilişkilere ve son dönemde yeniden ‘olumlu yönde ilerleme’ eğilimine giren ABD — Türkiye ilişkilerine ilişkin de konuşan Yang, Türkiye’nin ‘Öncelikle bir NATO ülkesi’ olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Öncelikle, Türkiye bir NATO ülkesi ve NATO üyeliğini sonlandıracağına dair somut bir işaret bulunmuyor. Bu yüzden, Çin ve Rusya’yla yakınlaşmak Türkiye için yalnızca Batı’dan daha fazla fayda sağlamak amacına hizmet ediyor. Türkiye aynı zamanda dünyaya başkaları tarafından kullanılan bir kukla yerine Rusya ile ABD arasında kendi pozisyonunu belirleyebilen bir ülke olduğunu göstermek istiyor.”

‘RUSYA İLE ÇİN, BÖLGESEL BİR GÜÇ TARAFINDAN KULLANILMAK İSTEMEYECEKTİR’

Rusya ve Çin’in, Türkiye’den ABD’ye sırtını dönmesini beklemediğini söyleyen Yang, ‘Bu iki dünya gücünün bir bölgesel güç tarafından kullanılmak istemeyeceğini’ belirterek “Batıya karşı avantajlı duruma geçmek için Türkiye’nin Çin ile Rusya’yı kullanması geçmişte işe yaramış olabilir, ancak bu durumun sonsuza kadar süreceği gibi bir gerçeklik bulunmuyor” diyor.

‘TÜRKİYE HÜKÜMETİ ÇOK HIRSLI’

Öte yandan Yang, bu tablonun Türkiye hükümetinin ‘çok hırslı’ olmasından kaynaklandığını belirterek “Türkiye, sınırlı gücüyle ABD, Rusya ve Çin arasında oyun oynamak konusunda dikkatli olmalıdır. Türkiye’nin, kabiliyetinin ötesinde bir oyuna girmesi, zarar görmesiyle sonuçlanabilir” ifadelerini kullanıyor.

‘ÇİN, SURİYE’YE DÜNYA STANDARTLARINDA YARDIM SUNABİLİR’

Çin’in Suriye’deki konumuna ilişkin de konuşan Yang, “Çin, Suriye’deki savaşa dahil olmak istemedi, ancak diğer bütün uluslararası meselelerde yaptığı gibi siyasi çözümü savundu. Ancak savaş sonrası yeniden yapılanma döneminde, Çin Suriye’ye dünya standartlarında yardım sunabilir” dedi. Yang ayrıca, Suriye’deki savaşın Çin’e olabilecek muhtemel etkilerine dair ise “Suriye’deki yeni durumla birlikte, savaş alanlarında tecrübe kazanan teröristler, yeni saldırılarda bulunmak üzere dünyanın diğer bölgelerine gidebilir. Bu durum, uluslararası kamuoyu gibi Çin için de çeşitli zorluklarla yüzleşmek anlamına gelebilir” dedi.

‘BAZI BÖLGE ÜLKELERİ TERÖRİSTLERE YARDIM ETTİ’

Suriye’de oluşan bu tehlikeli durumun oluşmasında ‘bazı bölge ülkelerinin sorumluluğu’ olduğunu da hatırlatan Yang, “Geçtiğimiz yıllarda, bazı bölge ülkeleri kendi çıkarlarını korumak ve teröristlerin Suriye’ye girebilmeleri için çok sayıda yardımda bulundular. Şimdi ise bu teröristler savaş tecrübesi edindi, daha tehlikeli hale geldiler ve uluslararası kamuouna yönelik tehditleri artıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı