SON DAKİKA

ÇİN’DEN TAYVAN’A KARŞI ASKERİ TATBİKAT

Beyaz Saray, gelişmiş üç silah sisteminin Tayvan’a satışı için adım attı. Son dönemde Tayvan üzerinde baskısını artıran Çin, Tayvan’a karşı geniş kapsamlı bir askeri tatbikat düzenledi.

Bu haber 13 Ekim 2020 - 21:03 'de eklendi.

Bütün dünya corona virüsü salgınının gölgesinde Azerbaycan-Ermenistan, Belarus ve Doğu Akdeniz’i yakından takip ederken Asya’da da kritik gelişmeler yaşandı…

ABD’nin gelişmiş üç silah sisteminin Tayvan’a satışı için adım attığı ortaya çıktı. Konuya yakın beş kaynak, Beyaz Saray’ın silah satışlarını onaylaması için Kongre’den talepte bulunduğu ifade edildi.

Reuters haber ajansı, Çin üzerinde kurduğu baskıyı artırmak isteyen Trump yönetiminin sayıları yediyi bulan büyük ölçekli silah sistemlerini Tayvan‘a satmayı planladığını Eylül ayında bildirmişti.

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde ilk defa Reuters’da yer alan üç silah sisteminin satışı haberi, Tayvan‘ı gerekirse kaba kuvvetle anakaraya bağlamak isteyen Çin’i öfkelendirebilir.

Çin’in ABD büyükelçiliği e-posta yoluyla gönderdiği açıklamada Washington’a silah satışını durdurması ve Tayvan ile askeri ilişkiyi kesmesi çağrısında bulundu. Tayvan savunma bakanlığı konuya ilişkin bir açıklama yapmadı.

ABD’nin Tayvan’a silah satma konusu gündeme gelirken, Çin ordusu da Tayvan’ı işgal etmek için tatbikat yaptı.

ABD’nin Tayvan’a silah satma konusu gündeme gelirken, Çin ordusu da Tayvan’ı işgal etmek için tatbikat yaptı.

Bu gelişmeler yaşanırken, İngiliz The Times gazetesi, Tayvan’ın Ulusal Günü’nü kutladığı sırada Çin’in Tayvan’ı işgal etme provası yaptığını yazdı. Gazete, Çin ordusunun bölgede tırmanan gerilimle birlikte hava, deniz ve kara kuvvetleriyle adaya çıkarma yaptığı tatbikattan görüntüleri paylaştı.

Dün gece Çin Ulusal Televizyonu’nda yayınlanan görüntülerde Çin ordusu havadan, karadan ve denizden adeta çıkarma yaparken görülüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!