SON DAKİKA

ÇİN’DEN TAYVAN BOĞAZLARI’NDA GENİŞ ÇAPLI ASKERİ TATBİKAT

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Komutanlığı perşembe günü, Taiwan Boğazları’nda tatbikat düzenlendiğini duyurdu. Askeri sözcüye göre, tatbikatlar bölgedeki mevcut güvenlik durumunu ve ulusal egemenliği korumayı hedefliyor.

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 14:19 'de eklendi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex Azar Tayvan Adası ziyaretini yeni tamamladı. Yeni Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, Tayvan’ı önümüzdeki hafta ABD liderliğindeki Pasifik Kıyıları (RIMPAC) tatbikatlarına katılmaya davet etme önerisini içeriyor. ABD ve Taiwan bağları geliştirip daha da tehlikeli adımlar attıkça gerilimde büyüyor.

Bu durum Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu yok eden bir salam dilimleme taktiği. Tsai Ing-wen “bağımsızlık” uğruna ABD Hint-Pasifik Stratejisi ile koordinasyonu sürdürüyor.

ÇHKO’nun tatbikatları Tayvan ve ABD’ye açık bir uyarı göndererek, Çin anakarasının “tek Çin” ilkesinin ihlal edilmesi karşısında yerinde durmayacağına dair kararlı iradesini ilan etti.

ÇİN OLACAKLARDAN KORKMUYOR VE KARARLI

Askeri eylemler, anakaranın “Tayvan bağımsızlığı” güçlerini caydırmak için oynadığı nihai karttır. Yapılan son tatbikatlar, anakaranın Tayvan üzerindeki askeri baskısının ABD ile Tayvan arasındaki artan gizli anlaşmayla birlikte artacağına dair açık bir mesaj veriyor. Çin ana karası “olacaklardan” korkmuyor.

ÇHKO, adanın etrafında uçan savaş uçakları ile uçma, Taiwan Adası üzerinde uçma ve ağır askeri tatbikat yapma gibi daha fazla seçeneğe sahiptir. Çin anakarası, Tayvan’ın stratejik bir ABD piyonu olarak hareket ederek “bağımsızlık” arayışında pazarlık kozunu artırmasına izin vermeyecek. Taiwan ve ABD arasındaki artan gizli anlaşmalar, ekonomik ortamındaki şiddetli türbülans ve belirsizlikler dahil olmak üzere, ada için yalnızca daha büyük risklere yol açacaktır. Tayvan muhtemelen kendisini savaşın tehlikeli eşiğine itecek.

ABD, Tayvan Boğazlarına askeri müdahalenin yaratabileceği caydırıcılığı abartmamalı. Çin halkı artık bir savaş çıktığında ABD ordusunun savaş alanına hakim olabileceğine inanmıyor. Çin halkı, diğer tüm seçenekler başarısız olduğunda ABD ile Boğazlar üzerinden askeri hesaplaşmaya girerek ulusal egemenliklerini korumak için yeterli cesarete sahip. O kadar ileri gitmek istenmiyor ama hiçbir ülke Tayvan’ı Çin’den “salam dilimleme” taktikleri kullanarak ayırmayı düşünmemeli.

Tayvan yetkilileri, barışçıl gelişen bir ada ile sıcak bir savaşın küçük bir kıvılcımla patlatılabileceği şiddetli askeri çatışmalarla dolu bir yer arasında seçim yapabilirler. Geçmişte, Halk Kurtuluş Ordusunun askeri tatbikatları Tayvan Boğazlarında yapıldı. Şu anda Boğazların kuzey ve güney uçlarında meydana geliyor. Tayvan yetkilileri gelecekte daha da ileri giderse, askeri tatbikatlar ada çevresinde yapılabilir. ABD satranç tahtasında bir taş olmanın şah matla sonuçlanabileceğini bilmeliler.
 
Kaynak: Global Times, CRI Türk

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!