SON DAKİKA

ÇİN, UYGUR TÜRKLERİNİN ORGANLARINI NASIL SATIYOR?

Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne dikkat çekmek için Kayseri’de düzenlenen bir panelde konuşan, Doç. Dr. Abdulfettah Tümtürk, Türklerin DNA örneklerinin toplamasına dikkat çekerek, zorla organ toplama gerçekleştirdiğine dair göstergeler olduğunu bildirdi.

Bu haber 12 Ocak 2020 - 23:16 'de eklendi.
Abone ol

Yeniçağ’da yer alan habere göre, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik devam eden Çin zulmüne ilişkin şoke eden detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Kayseri Tabip Odası ve Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği’nin Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde düzenlediği panelde konuşan Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulfettah Tümtürk, bölgedeki Türklere DNA analizi yapıldığına dikkat çekerek “Organ toplama iddiaları göz önüne alındığında, bu önemlidir, DNA analizi daha doğru organ eşleşmesine ve dolayısıyla daha düşük ret oranlarına ulaşmayı sağladığı için DNA dizilimi ile organ nakli sonucu arasında büyük ve bir doğrudan bağlantı vardır. Çin’in Mahkûmlarından Zorla Organ Toplaması sürecini değerlendiren uluslararası Bağımsız Mahkeme 2019’daki nihai raporunda, ‘Falun Gong mahkumları organ tedarikinin muhtemelen ana kaynağı olmasına rağmen, bir şüphenin ötesinde, Çin’in Uygur Türklerinden zorla organ toplama gerçekleştirdiğine dair göstergeler olduğunu bildirdi” ifadelerini kullandı.

“HELAL ORGAN”

“İspanya hükümeti, vatandaşlarının Çin’den organ nakli yapmasını yasakladı” diyen Tümtürk, sözlerine şöyle devam etti:

“İspanya’nın yanında İtalya, İsrail ve bir çok devlet daha bu organ ticaretinde Pazar olarak kullanılmaktadır. Uluslararası Bağımsız Mahkeme, Çin’deki ‘uygun’ organ bağışçılarının sayısının 2017 için 5 bin 146 olduğunu, Çin’de yılda 60 bin ile 90 bin arasında olduğu tahmin edilen organ nakli operasyonlarının sayısı ile arasında önemli bir eşitsizlik tespit etti.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Doğu Türkistan Vakfı Başkanı Dr. Muhittin Canuygur ise Uygur Türklerinin organlarının özellikle zengin Araplara satıldığına dikkat çekerek “Bunun adına da Helal organ diye Çin reklam yapıyor” şeklinde konuştu.

Toplantı sonrası Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Per, konuşmacılara plaketlerini verdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!