SON DAKİKA

ÇİN, 500 BİN UYGUR TÜRKÜ ÇOCUĞU ZORLA YATILI OKULLARA KAPATTI

Çin yönetiminin yaklaşık 500 bin Uygur Türkü çocuğu zorla ailelerinden kopararak yatılı okullara yerleştirdiği ve burada sadece Çin yaşam tarzına göre eğitim verdiği ortaya çıktı.

Bu haber 28 Aralık 2019 - 22:48 'de eklendi.

Yeniçağ Gazetesi’nde yer alan habere göre, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı baskı ve asimilasyon politikalarıyla ilgili dikkat çeken bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Pekin yönetiminin Uygur Türkü ailelerden zorla kopardığı yaklaşın 500 bin çocuğu zorla yatılı okullara yerleştirerek, burada Çince eğitime maruz bıraktığı öğrenildi. Söz konusu okulların dikenli tellerle kapatıldığı öğrenilirken, çocuklara sadece Çin yaşam tarzının dayatıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Uygurlara yönelik baskıcı politikası nedeniyle tüm dünyada eleştirilen Pekin yönetiminin, ailelerinden ‘zorla’ ayırdığı yarım milyon Uygur çocuğu yatılı okullara yerleştirdiği iddia edildi.

Amerikan New York Times gazetesi, Pekin hükümetine ait bir internet sitesine dayandırdığı haberinde, iktidardaki Komünist Parti’nin asimile politikası kapsamında ‘Parti ve ülkeye sadakat aşılamak amacıyla’ yarım milyon Uygur çocuğu Doğu Türkistan’da yapılan yatılı okullara yerleştirdiğini yazdı.

Gazete ayrıca hükümetin sitesinde yayımlanan ‘planlama belgesine’ göre yatılı okulların sayısının artırılmasına yönelik büyük bir çaba olduğunu da belirtti.

‘AMAÇ UYGUR KÜLTÜRÜNDEN UZAK BİR HAYAT TARZI İLE ÜLKEYE SADAKAT AŞILAMAK’

Gazete, çocukları bu tarz yatılı okullarda okuyan Uygur Türkü ailelerle yaptığı söyleşiler sonucunda da Pekin’in, Uygur Türkü çocuklara küçük yaşlarda uyguladığı asimilasyon uygulamalarıyla ‘kendi kültürlerinden oldukça uzak bir hayat tarzı’ aşılamaya çalıştığını iddia etti.

Çocuğu Hotan’da yatılı bir ortaokulda okuyan aile gazete verdiği demeçte, Sadece Çince eğitim alan çocuklarının her geçen yıl kendilerinden biraz daha uzaklaştığını hissetlerini anlatıyor.

Çevresi demir tellerle çevirili olduğu iddia edilen yatılı okulların ayrıca çocuklarını okutmaya maddi gücü yetmeyen bazı aileler için de cazip geldiği söylendi. Gazeteye göre, fakir aileler çocuklarının iş bulabilmesi için bu okulların anahtar olabileceğini düşünüyor.

Geçtiğimiz aylarda İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de Çin yönetimine, ailelerinden zorla kopardığı Uygur Türkü, Kazak ve Kırgız Türkü çocukları derhal teslim etmesi çağrısında bulunmuştu.

‘AİLELERİNDEN KOPARILAN UYGUR ÇOCUKLAR TESLİM EDİLSİN’

Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak, Kırgız, Tatar ve diğer Türk toplumlara atıfla İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in 2017’den bu yana ‘Terörizmle sert mücadele’ adı altında en az 1 milyon Uygur Türkü ve diğer Müslümanları gözaltına aldığı ve yasa dışı siyasi eğitim kamplarına gönderdiğini belirtmişti.

Örgüt ayrıca Çinli yetkililerin gözaltına alınmış ya da toplama kamplarına gönderilmiş ebeveynlerin çocuklarını alarak devlet gözetimindeki çocuk esirgeme kurumlarında ve benzeri yatılı okullarda tuttuğu ifade etmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!