SON DAKİKA

ÇİFTÇİNİN PARASIYLA 4 JİP KİRALANMIŞ

Jiplerin aylık kirasının 160 bin lira olduğu belirlendi

Bu haber 05 Ekim 2019 - 16:45 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de, tarımın desteklenmesi için ayrılan bütçenin amacı dışında kullanıldığı ortaya çıktı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun mali hesaplarını inceleyen Sayıştay denetçileri, kurumun bütçesinden yabancı menşeili dört adet binek arazi aracı kiralandığını belirledi. Aylık kiraları 8 bin lira olan araçların, Tarım ve Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nün kullanımına tahsis edildiği öğrenildi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre Sayıştay’ın, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2018 Yılı Denetim Raporu”na göre, tarımı desteklemek için ayrılan bütçeden dört adet 2018 model arazi aracı kiralandı. Tarım ve Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nün kullanımına sunulan araçların 2018 model, 2 bin motor ve otomatik vites olduğu bildirildi.

Aylık kiraları toplamda 160 bin

Sayıştay’ın incelemelerine göre, araç kiralamaları parçalara bölünerek doğrudan temin yöntemi ile Nisan 2018’den Ağustos 2018 tarihine kadar yapıldı. Şoförsüz temin edilen araçların aylık kira bedelinin KDV hariç 8 bin lira olduğu ifade edildi. Dört adet aracın aylık kirası 32 bin lira olurken, araçlar için bütçeden toplam 160 bin lira kira bedeli çıktı.

Denetçiler, kurumların taşıt ihtiyaçlarının hizmet alımı yolu ile karşılanması gerektiğinin altını çizerek, “Kullanılacak taşıtların, muayyen ve standart tipte, lüks ve gösterişten uzak, memleket yollarına elverişli ucuz ve ekonomik olanlarından temin olunması şarttır” uyarısında bulundu. Tarım ve Orman Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’nün hizmet aracı ihtiyaçlarının Bakanlığın bütçesine konulacak ödenekler ile karşılanması gerekirken, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu bütçesinden karşılanmasının mevzuata aykırı olduğu değerlendirildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Lüks araç kiralayarak Sayıştay’ın denetimlerine takılan idare, bundan sonraki süreçte “gereken hassasiyetin” gösterileceğini iddia etti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!