SON DAKİKA

ÇİFTÇİ KREDİSİNİ ÖDEYEMEDİ, TARLASI İCRADAN SATIŞA ÇIKTI

Bir ayda bini aşkın tarım alanı için icradan satılık ilanı yayımlandı. Tarımdaki batık krediler ise mayıs itibarıyla 5.5 milyar TL’ye dayandı.

Bu haber 03 Temmuz 2020 - 14:16 'de eklendi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, icralık alanların arasında çeşitli büyüklükte tarlaların yanı sıra fındık ve nar bahçeleri ile zeytinlikler de bulunurken, alanların tahmini fiyatları milyonlarca liraya kadar çıkıyor. Covid-19 salgını nedeniyle icra takibi başlatma ertelenmişti. “Normalleşme” süreci ile birlikte bu işlemler yeniden başladı.

HEPSİ BORÇLU

Öte yandan, satış ilanı yayımlanan bazı alanların doğal sit alanı içinde olduğu, tapu kaydında “Korunması Gerekli Kültür ve Tabiat Varlığı” şerhi bulunduğu ve satışın bu şerhe ilişkin yükümlülükler ile birlikte yapılacağı aktarıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, icra takiplerinin ve hasat döneminin başlaması ile birlikte alacaklıların alacakları için çiftçinin üzerine gitmeye başlayacağını belirterek, “İcradan satılık ilanı bundan sonra daha fazla yayımlanacak, sonbaharda patlama yapacak. Eylülden itibaren daha çok hacizli arazi göreceğiz” dedi.

Covid-19 sürecinde birçok alanda borçlanma olduğuna dikkat çeken Sarıbal, “Çiftçilere yeni kredi alanları açmaya çalıştılar ama çiftçi bundan çok yararlanamadı çünkü tümü zaten borçlu. Uçurum sürekli derinleşiyor ve keskinleşiyor” dedi.

Çiftçinin tüm borçlarının 2021’e kadar ertelenmesi ve ödeme talep edilmemesi, 2021’den itibaren de birikmiş borçlarının 5 ile 10 yıl arasında sıfır faiz ile yapılandırılması önerisinde bulunan Sarıbal, “Mazotta ÖTV ve KDV ile tarımsal elektrik üzerindeki tüm vergiler kaldırılmalı. Çiftçi doğal afetlere karşı korunmalı. Çiftçinin ürünü, maliyetler, insanca yaşama payı ve temel ihtiyaçlarını giderebileceği katkı üzerinden hesaplanarak alınmalı” diye konuştu.
İlgili Galeriler

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!