SON DAKİKA

CHP’li Tüm ‘yanan ormanları’ sordu: Nedense hep turistik

CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Ayvalık’ta bulunan turistik bölge Şeytan Sofrası’nda çıkan

Bu haber 21 Ağustos 2017 - 11:36 'de eklendi.

Balıkesir’in son günlerde en turistik ormanlarında yangın çıktığına dikkat çeken CHP’li Tüm, Ayvalık’ta çıkan yangının da ‘sabotaj olma’ ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. “Son bir aydır Balıkesir’in en güzel ormanlarında yangınlar olmaya başladı.” diyen CHP’li Tüm, yangın bölgesinin doğal SİT alanı olduğunu ve bölgenin sıkı denetim altında olması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“9 Ağustos tarihinde dünyanın en önemli oksijen merkezlerinden biri olan Kazdağları’nda dört farklı noktada yangın çıktı ve bir kişi kundaklama şüphesiyle tutuklandı. Şimdi de Ayvalık Şeytan Sofrası’nda yangın çıktı ve ekiplerin çabasıyla 3 saat içinde kontrol altına alındı. Ayvalık’taki yangın alanı, tabiat parkın en güzel yerlerinden biri ve doğal sit alanıdır. Bölgenin normalde sıkı denetim altında olması lazım. Orada herkes elini kolunu sallayarak parka giremez, ateşle piknik yapamaz, bitkiler toplayamaz, hayvan otlatamaz. Ama nedense denetim eksikliğinden midir bilinmez, bir yangın çıkıyor ve beş hektarlık alan kül oluyor. Yangınlar nedense hep turistik bölgelerde çıkıyor ve ormanları hep ‘parsel parsel’ yakıyor. Ayvalık’ta yanan bölgeye tatil köyü veya otel inşaatı yapılacağına dair kamuoyunda ciddi şüpheler var. Ayvalık’a yönelik eğer birilerinin böyle bir planı varsa orada bunu yapamayacaklarını çok iyi bilsinler. Rant talan ekonomisine asla geçit vermeyeceğiz.”

“AYVALIK’TA YANGINDAN TAHRİP OLAN BÖLGE YAPILAŞMAYA AÇILACAK MI?”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, CHP’li Tüm şunları sordu:

1. Giriş ve çıkışları Orman Müdürlükleri tarafından denetim altında olan, ateşle piknik yapmanın yasak olduğu Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda çıkan yangın sebebi nedir?

2. Ayvalık Tabiat Parklarını koruması gereken Milli Parklar Müdürlüğünün Burhaniye’de olduğu iddiası doğru mudur?

3. Ayvalık’ta yangından tahrip olan bölgenin yapılaşmaya açılması söz konusu mudur? Bölge doğal hayatın tekrar oluşturulması adına yeniden ağaçlandırılacak mıdır?
İktidarınız döneminde kundaklama ve sabotaj nedeniyle çıkan yangın sayısı kaçtır?

4. İktidarınız döneminde kundaklama ve sabotaj nedeniyle çıkan yangın sayısı kaçtır? Bu yangınlar sonucu kaç kişi hakkında cezai işlem başlatılmıştır?

5. İktidarınız döneminde yangın sonrası imara açılan ormanlık alan sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı yangın öncesi doğal sit alanı olarak belirlenmiştir?

6. İktidarınız döneminde insan kaynaklı çıkan yangınlarda kaç hektarlık ormanlık alan yok olmuştur?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!