SON DAKİKA

CHP’li Süleyman Bülbül: Bir Şirketin Çıkarı İçin Doğayı, Suyu, Toprağı Yok Ediyorsunuz

Dünyanın ender jeolojik yapıları arasında gösterilen antik ismi ile Latmos’ta (Beş Parmak Dağları) bulunan bir kırma eleme tesisine Aydın Valiliği “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül karara, “Bir şirketin çıkarı için doğayı, suyu, toprağı yok ediyorsunuz” tepkisini gösterdi.

Bu haber 27 Ekim 2022 - 15:01 'de eklendi.
Abone ol

Aydın ile Muğla illeri arasında kalan Latmos dağlarının Karakaya Köyü sınırları içinde faaliyet gösteren maden şirketinin yeni kırma eleme tesisi için Aydın Valiliğinin “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Tepki çeken kararı CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, TBMM Genel Kurulu’na taşıdı.

Genel Kurulda yaptığı konuşmada dünyanın ender jeolojik yapıları arasında gösterilen Latmos dağlarının maden şirketleri tarafından delik deşik edildiğini belirten Bülbül “Bu proje, vatandaşların bugüne kadar sürdürdükleri geleneksel yaşamlarını bitirme projesidir.  Bir şirketin çıkarı için doğayı, suyu, toprağı yok ediyorsunuz” dedi.

“LATMOS DAĞLARI DELİK DEŞİK EDİLİYOR”

Madenler ocaklarının sadece doğal varlıkları değil insan sağlığını, ekonomik gelirlerini, sağladıkları zeytinciliği ve hayvancılığı da olumsuz etkilediği uyarısı yapan CHP’li Süleyman Bülbül şunları söyledi;

“Dünyanın ender jeolojik yapıları arasında gösterilen Latmos dağları maden işletmeleri tarafından acımasızca delik deşik ediliyor. Proje de ‘kırma, eleme ve cevher hazırlama tesisi’nin planlandığı alan ‘önemli doğa alanı’ olarak işaretlenmiştir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bir şirketin çıkarı için doğayı, suyu, toprağı yok ediyorsunuz. Madenler sadece doğal ve kültürel varlıkları değil aynı zamanda bölge insanının sağlığını, ekonomik gelirlerini sağladıkları zeytinciliği, arıcılığı ve hayvancılığı olumsuz etkilemektedir.”

KAYNAK: SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR