SON DAKİKA

CHP’li Sarıhan’dan hak ihlalleri raporu: Zorla saç kesme tek

CHP’li Sarıhan 1-8 Ağustos tarihleri arasında yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda, Ermeni mezarı üstüne yapılan

Bu haber 10 Ağustos 2017 - 10:12 'de eklendi.
Abone ol

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Şenal Sarıhan 1-8 Ağustos tarihleri arasından yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı. Sarıhan’ın hazırladığı raporda geçen hafta boyunca yaşanan ihlallerin yanı sıra Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları da yer aldı.

Sarıhan’ın hazırladığı rapordan öne çıkan ihlaller şöyle:
»İşimi geri istiyorum talebiyle başlattıkları açlık grevinin ardından tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın zorla götürüldükleri cezaevi hastanesinde ihtiyaçlarının karşılanmadığı ortaya çıktı. Gülmen ve Özakça açlık grevinde 153. Günü geride bırakırken günde 7 saat olan avukat görüşlerinin 2 saate indirildiği basına yansıdı. Öte yandan Gülmen ve Özakça için eylem yapmak isteyen, aralarında İHD İstanbul Şubesi yöneticilerinin de olduğu 43 hak savunucusu gözaltına alındı.

»Petrol-İş’te örgütlendikleri için 22 işçinin işten atıldığı Akkim Kimyasal Yapı fabrikasında 5 işçi daha işten atıldı. İşçilere bizzat patronlar ve yöneticiler “Sendika teröristlerin, solcuların Alevilerin işidir. Hepimiz Müslümanız. Müslümanlıkta iş bırakma yoktur” söylemleriyle baskı yapıldığı kayıtlara geçti.

»DBP’li Belediyelere atanan kayyumların bu haftaki uygulaması, Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptırmak oldu. Van Edremit Belediyesi kayyımı, halk plajındaki tarihi höyüğün ve Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptı. Mezarlıktan çıkan kemikler etrafa saçıldı.

»15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 29 Temmuz 2016’da tutuklanan gazeteci Cihan Acar’ın 1 yıldır uzattığı saçları tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumu 9 Nolu’daki gardiyanlar tarafından zorla kestirildi.

»Güvenlik araçlarının insanları ezdiği haberlerinden sonuncusu İstanbul Okmeydanı’nda meydana geldi. zırhlı polis aracının altında kalan Suriyeli bir çocuk hayatını kaybetti.. Mahallelinin tutanak tutulması talebine “Türk polisi adildir. O akrepteki polisler zaten tutanağı tutmuşlardır. Ekip göndermeye gerek yok” karşılığı verildiği iddia edildi.

»Simit satan çocuk, çellist bir kadın ve bir hasta yakını güvenlik personellerinin saldırısına uğradı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

»Mülteciler konusunda Hükümet’in izlediği politikasızlık politikasının topluma yansımasına vahim bir örnek daha bu hafta kayıtlara geçti. İdlib’den kaçarak Antakya’ya gelen sığınmacılara jandarma kadın iç çamaşırları giydirerek darp ettiği fotoğraflar basına yansıdı. Fotoğrafları ve videoları çekilerek darp edilen mülteciler ardından Suriye’ye geri gönderildi.

»CHP Seyhan İlçe Kadın Kolları Yönetim Kurulu Kurulu üyesi Aliye Şenoğlu, sosyal medya hesabından, ‘15 Temmuz’un zafer gibi kutlanmasını’ eleştirdiği paylaşımda ‘örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla tutuklandı.

»Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir süre önce başlayan tektip kıyafet uygulamasında son kararı açıkladı. Erdoğan “Şimdi bunlara tek tip elbiseyi getiriyoruz. Fakat bu tek tip elbise renk olarak badem var ya badem… Badem içinin koyusu bir renk olacak. İki tip olacak. Bir tulum olacak bir de ceket pantolon olacak. Bunların bir kısmı darbeciler tulum giyecek. Diğerleri de diyelim teröristler ceket pantolon giyecek” sözleriyle hazırlıkların tamamlandığını duyurdu.

»Adil yargılama hakkının ve masumiyet karinesinin ihlali anlamına gelecek bu uygulama için bir diğer yetkili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tasarının önümüzdeki KHK’ların birine konarak yaşama geçeceğini söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!