SON DAKİKA

CHP’li Sağlar’dan Erdoğan’a Çanakkale tepkisi: Hani kabile

HABER MERKEZİAKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a 18 Mart

Bu haber 13 Ekim 2017 - 17:59 'de eklendi.
Abone ol

HABER MERKEZİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anma törenlerini ‘yasaklaması’ tepki çekti. CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, Erdoğan’ın son dönemde ABD ve Avrupa ile yaşadığı tartışmalarda kullandığı “Kabile devleti değiliz” ifadelerini hatırlatarak, “Bu tarzın ve ifadelerin bir kabile reisi tarafından bile kullanılmayacak olmasını görmek gerekir” dedi.

“Erdoğan, Çanakkale Belediye Başkanı’na sözde demokrasi nezaket dersi vermeye çalıştı. Ancak birkaç cümle sonra ise o Belediye Başkanı’nın Çanakkale kutlamalarına davet edilmeyeceğini ve konuşturulmayacağını söyledi” ifadelerini kullanan Sağlar, “Bir Cumhurbaşkanına yakışmayan sözler bunlar. 18 Mart’ta Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasını nasıl engelleyecekler?” diye sordu.

Sağlar, Erdoğan’ın üslubunu şöyle eleştirdi: “Kendisi defalarca “Kabile devleti değiliz” vurgusu yaptı, ancak bu tarzın ve ifadelerin bir kabile reisi tarafından bile kullanılmayacak olmasını görmek gerekir. Bu hayret verici, çelişki dolu bir durumdur.”

AKP’lilerin Çanakkale Zaferi hakkındaki söylemlerini de hatırlatan CHP’li vekil, “Zaten Erdoğan ile AKP’liler Çanakkale Zaferi’nin Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının başarısı sayesinde elde edildiğini söylemek yerine bugüne kadar hep evliyalar tarafından kazanıldığını iddia ettiler. Herhalde törenlere Çanakkale halkının seçtiği Belediye Başkanı’nı, dolayısıyla halkı davet etmeyerek evliyalarla birlikte tören düzenleyecekler!” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sağlar, sözlerini şöyle bitirdi: “Bir yandan demokrasi dersi verirken diğer yandan demokrasiden sınıfta kalmak ülkenin Cumhurbaşkanı’na yakışmıyor.

Herkese sen kimsin diye soranlar, bir gün bunun kendine de sorulacağını bilmeli!”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!