SON DAKİKA

CHP’li Mehmet Tüm’den, köy halkının topraklarının satılmasına

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı 16 mahallede köy halkının

Bu haber 28 Kasım 2017 - 15:13 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı 16 mahallede köy halkının yıllardır yaşadığı tapu sorununu meclise taşıdı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı 16 mahallede köy halkının yıllardır yaşadığı araziler, tapusuz olduğu gerekçesiyle üzerindeki evlerle birlikte satışa çıkarılmasıyla köylüler isyan ettiler. CHP’li Mehmet Tüm, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konuyla ilgili olarak soru önergesi verdi.

“O arazilerin evlerle birlikte ihaleye çıkarılması demek orada yaşayan köylüyü evinden yurdundan etmek demektir.”

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker’le birlikte Çamoba Köyü’nü ziyaret eden CHP’li Mehmet Tüm, konuya ilişkin, “Ayvalık’a bağlı Çamoba, Akçapınar, Bağyüzü ve Karaayıt Mahalleleri başta olmak üzere tam 16 köyde halkın yaşadığı arazilerin bir kısmı hazine tarafından evleriyle birlikte satışa çıkarılıyor. Bu araziler belki yüzyıldan fazla bir süre orada yaşayan köylüler tarafından değerlendirilmiş, üzerlerine evler bahçeler yapılmış ve yaşam alanlarına dönüştürülmüş durumda. O arazilerin evlerle birlikte ihaleye çıkarılması demek orada yaşayan köylüyü evinden yurdundan etmek demektir. İhalede arazilerin metrekaresi 45 bin liraya kadar çıkabiliyor. Köylülerin ihaleye girme şansı da yok; bir insana atasından dedesinden kalan evini ihaleyle satmaya çalışmak nasıl bir mantıktır, doğrusu anlamak çok zor. Yetkililer önümüzdeki pazartesi günü köye ait arazilerin ihale sürecinin başlayacağını belirtiyorlar. Köylü yurttaşlarımız ciddi şekilde mağdur olmuş durumda, ‘evimi, arazimi geri istiyorum’ diye isyan ediyorlar. Bu insanların mağduriyetleri bir an önce çözülmeli ve ihaleler iptal edilerek o araziler gerçek sahiplerine verilmelidir.” dedi.

“Yüzyıllardan beri bahsi geçen köylerde yaşayan halkın arazi ve evlerinin ihaleyle satışa çıkarılarak mağdur edilmesinin gerekçesi nedir? “

16 mahallede köy halkının mağdur edildiğini belirten CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde şu soruları sordu;

  1. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı mahallelerin (köy) hangilerinde yukarıda bahsi geçen durum yaşanmaktadır? Bu köylerdeki araziler hangi tarihlerde ihale yoluyla satışa çıkarılacaktır?
  2. Yüzyıllardan beri bahsi geçen köylerde yaşayan halkın arazi ve evlerinin ihaleyle satışa çıkarılarak mağdur edilmesinin gerekçesi nedir?
  3. İhale sonrası satışın gerçekleşmesi durumunda köylülerin yıllarca yaşadığı evlerinden tahliye edilmesi sosyolojik açıdan ne tür sonuçlara neden olacaktır?
  4. İnternete koyulan ilanlarda arazilerle birlikte evlerin de fotoğraflarının bulunmasının gerekçesi nedir? Arazinin satışı durumunda evlerin durumu ne olacaktır?
  5. Arazileri ve evleri ihale yoluyla satışa çıkarılan köylülerin yaşadığı mağduriyetler çözülecek midir? Mağduriyetlerin giderilmesi adına neler yapılacaktır?
  6. Türkiye’de benzer durumun yaşandığı kaç mahalle bulunmaktadır? Bu mahallelerde (köy) yaşanan mağduriyetler nasıl çözülmüştür?

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!