CHP’li İrgil: SGK, ’36 kod’u ile fişleme yapıyor

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2 Ağustos 2016 tarihinde yayımladığı genelge ile SGK’nın işten çıkışlarda kullandığı kodlara ’36 kod’ numarasını eklediğini söyledi.

CHP’li İrgil: SGK, ’36 kod’u ile fişleme yapıyor
Yayınlama: 26.09.2017
1
A+
A-

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2 Ağustos 2016 tarihinde yayımladığı genelge ile SGK’nın işten çıkışlarda kullandığı kodlara ’36 kod’ numarasını eklediğini söyledi. Buna göre çalıştığı iş yeri olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kapatıldığı için işsiz kalan kişilerin sigorta siciline ’36’ kodu işlendiğini belirten İrgil, sicilinde bu kod bulunanların işverenlerin tercih etmediği için çalışmalarının zorlaştığını açıkladı.

‘BUNUN ADI OTOMATİK FİŞLEME’

Açıklamasında, “36 kod işveren için bir alarm niteliği taşıyor” diyen CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“KHK ile kapatılan işyerlerinde çalışanların, OHAL KHK’ları ile doğrudan işten çıkarılan işçilerin yanı sıra işverenin de kendi takdiriyle FETÖ/PDY ilişkisi veya irtibatı kanaatine vararak işten çıkardığı işçilerin sigorta sicillerine ’36 kod’ işleniyor. Bu keyfiyet doğru değildir. Ayrıca devlet izniyle açılmış, devlet denetiminde olan ve OHAL KHK’larıyla kapatılan eğitim kurumlarındaki tüm çalışanların da sigorta sicillerine bu kod işleniyor. Öte yandan kapatılan kurumlarda zorunlu staj yapmış öğrencilerin sigorta sicillerine de 36 kod işlendiğini görüyoruz. Zorunlu staja bile bu kod neden işlenir? Bu şu demektir; haklarında hiçbir suç bulunmayan insanlar otomatik olarak fişleniyor. Madem resmi bir fişleme yapıyorlar, hangi meslek gruplarından kaç kişi fişlenmiş açıklasınlar, bilelim.”

‘BUNU YARATAN HÜKÜMET’

CHP’li İrgil, hükümetin resmi olarak yaptığı fişlemeden insanların çoğunluğunun haberi olmadığını belirterek “Kişi iş başvurusunda bulunduğunda, hatta İŞKUR’daki bir kursa başvurduğunda siciline 36 kodun işlendiğinden haberi oluyor. 36 kod nedeniyle ülke genelinde işsizlik tehdidiyle karşı karşıya kalmış bir insan grubu var. Bunu yaratan da hükümet” dedi.

Ceyhun İrgil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na konuyla ilgili verdiği soru önergesinde, tarih itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu işten çıkışı 36 koduyla gerçekleştirilmiş kaç kişi olduğunu, tarih itibarıyla SGK’da işten çıkışı 36 koduyla gerçekleştirilmiş kişilerin meslek gruplarına göre dağılımını;,zorunlu stajını yaptığı kurum OHAL KHK’sıyla kapatılan öğrencilerin sigorta sicillerine neden 36 kod işlendiğini, sigorta sicillerindeki 36 kodun değiştirilmesi için başvuran sayısının kaç kişi olduğunu; 36 kodun değiştirildiği kişi sayısını ve bu mağduriyet ve haksızlığın giderilmesi için yapılan bir çalışmaların olup olmadığını sorduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı