CHP’li Fikret Şahin: 13 Şehir Hastanesi İçin 21 Hastane Kapatıldı Hasta Garantisiyle Yandaş Besleniyor

Kent merkezlerindeki kamu hastanelerinin kapatılıp şehir hastanelerinin açılması hastaları mağdur ediyor. Yüzde 50’yi aşan oranla en çok garantinin verildiği yapılar olan şehir hastaneleriyle yandaşlar besleniyor.

CHP’li Fikret Şahin: 13 Şehir Hastanesi İçin 21 Hastane Kapatıldı Hasta Garantisiyle Yandaş Besleniyor
Yayınlama: 13.08.2022
19
A+
A-

BirGün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine göre; Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeli ile yapılan 13 şehir hastanesi bulunuyor ve bu hastaneleri 4 şirket yönetiyor. Şehir hastaneleri, 2022 yılı bütçesinde yer alan garanti ödemeler arasında yüzde 50,7 oranıyla en fazla garanti veren tesisler arasında yer alıyor. CHP’nin doktor vekillerinden Fikret Şahin, 13 şehir hastanesi açılırken, hasta yönlendirmek için 10 ilde toplam 21 kamu hastanesinin kapatıldığını belirtti. Şahin, “Şehir merkezindeki kamu hastaneleri kapatıldığı için nüfusun yoğun olduğu şehir merkezlerinde özel hastaneler daha fazla tercih edilmeye başlandı. Sağlık böylece tamamen sadece parası olanın sağlık hizmeti alabildiği bir sektör haline getirildi” dedi.

CHP’li Şahin, şehir hastanelerinin son durumunu BirGün’e değerlendirdi. KÖİ işbirliğiyle yapılan 18 bin 258 yataklı 13 şehir hastanesinin Rönesans, IC İçtaş, YDA ve Akfen tarafından işletildiğine dikkat çeken Şahin “Şehir hastaneleri 2022 yılı bütçesinde yer alan garanti ödemeler (otoyol, köprü, tünel) arasında yüzde 50,7 oranıyla en fazla hazine garantisi verilen tesislerdir” diye konuştu.

MALİYET 6,9 MİLYAR DOLAR

Hizmetteki şehir hastanelerinin yatırım maliyetlerinin 6,9 milyar dolar olduğunu anımsatan Şahin, inşa sürecinde olan 9 bin 414 yataklı 5 şehir hastanesinin (İzmir Bayraklı, Kocaeli, Etlik, Kütahya, Gaziantep) maliyetinin ise 3,3 milyar dolar olduğunu söyledi.

4 BAKANLIĞIN BÜTÇESİNDEN FAZLA

Şehir hastanelerinin müteahhitlerine 5 bakanlığın bütçesinden daha fazla para ödendiğini anlatan Şahin, Ticaret, Dışişleri, Kültür ve Turizm, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının toplam bütçesinin 33 milyar 247 milyon TL olduğunu, buna karşın şehir hastanelerine 2022 Sağlık Bakanlığı bütçesinden kira ve hizmet bedeli olarak 34 milyar 836 milyon TL ödendiğini söyledi. Şahin, özetle şunları kaydetti:

“Her an psikolojik baskı ve fiziksel şiddete maruz kalan, sağlık hizmetlerini tehdit ve tehlike ortamında sağlamaya çalışan doktorlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmezken, yandaş müteahhitlere ödemeler hız kesmeden devam ediyor. Ülke kaynakları toplumun çıkarları yerine yandaşa aktarılmaya devam ediyor.

AKP iktidarı, şehir hastanelerini kamudan yandaş şirketlere servet aktarmanın bir paravanı olarak kullanıyor. Böylece bu hastaneler hastalara ‘müşteri’ muamelesi yapılarak işletiyor, kamunun menfaati bir kenara bırakılıyor. ‘Cebimizden beş kuruş çıkmayacak’ denmişti, ancak ülkemizin her geçen gün fakirleştiği bir dönemde kamunun maruz kaldığı bu yüksek borç yükünün derhal düzenlenmesi gerekmektedir. Bu hastaneler derhal kamulaştırılmalıdır. Türkiye’de KÖİ uygulamaları gelecek nesillerin bütçe hakkını ipotek altına almıştır. Muhalefetten gelen baskı sonrasında şehir hastanelerinde KÖİ modelinden vazgeçildi ve genel bütçe kapsamına alındı. Bu kapsamda 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na göre 11 şehir hastanesi için bütçe ayrıldı.”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı