SON DAKİKA

CHP’li Erdoğan Toprak: Lüksemburg Bile Rekabet Kurulu Onayıyla 10 Türk Şirketinin Sahibi Oldu

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “İktidar, susuzluktan kurumuş bataklıkta gözü patlayan kurbağa misali bir dolar için ihracatçıdan inşaatçıya varana kadar kimi bulursa saldırıyor. Yabancılar yok fiyatına ülkenin sanayi şirketlerini, imalatçılarını satın alırken Avrupa’nın küçük şehir devleti Lüksemburg bile Rekabet Kurulu onayıyla 10 Türk şirketinin sahibi oldu” dedi.

Bu haber 10 Ocak 2022 - 1:38 'de eklendi.
Abone ol

Erdoğan Toprak, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Rekabet Kurumu’nun 2021 Yılı Birleşme-Devralma-Satın Alma Raporu’nun ülke ekonomisinin ve sanayisinin vahim bir şekilde hızla el değiştirdiğini ortaya koyduğunu belirtti. “İktidar, susuzluktan kurumuş bataklıkta gözü patlayan kurbağa misali bir dolar için ihracatçıdan inşaatçıya varana kadar kimi bulursa saldırıyor. Yabancılar yok fiyatına ülkenin sanayi şirketlerini, imalatçılarını satın alırken Avrupa’nın küçük şehir devleti Lüksemburg bile Rekabet Kurulu onayıyla 10 Türk şirketinin sahibi oldu” diyen Toprak, açıklamasında şunları kaydetti:

“HETERODOKS EKONOMİ POLİTİKALARI”

“İktidar ne yaptığını, ne yapacağını bilmez halde. Bir yandan 23 yıl önce yürürlükten kalkan uygulamayı devreye sokarak ihracatçının dövizine el koyuyor diğer yandan yabancılara vatandaşlık satmak için Türk lirasını tedavülden kaldırıp doları ulusal para konumuna getiriyor. Şimdi de ‘Heterodoks ekonomi politikalarına geçiyoruz’ diyerek, her alanda kuralsızlığın yürürlüğe girdiğini, ekonominin keyfi şekilde yönetileceğini ilan ediyor. Anlaşılan yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve cari fazla hedefli Türkiye Ekonomi Modeli uygulamadan kalktı.

“YABANCILARIN 50 ŞİRKETİ SATIN ALMAK İÇİN ÖDEDİKLERİ PARA SADECE 22 MİLYAR TL”

Rekabet Kurumu’nun 2021 yılı birleşme-devralma-satın alma onaylarına göre; yurtiçi ve yurt dışında faal toplam 309 şirket için işlem yapıldı. Türkiye’de kurulu 125 şirketin 7’si özelleştirme yoluyla, 118’i hisse satışıyla el değiştirdi. Bunların 50’si doğrudan, 1’i özelleştirmeyle olmak üzere 51’ini yabancılar aldı. Lüksemburglu yatırımcılar 10 Türk şirketini satın alıp ilk sıraya yerleşirken 6 şirketi Amerikalılar, 5 şirketi İngilizler satın almış. Avusturya, Hollanda, Japonya yatırımcıları 3’er şirket; İsviçre, Çin, Almanya, Belçikalı yatırımcılar 2’şer; 12 farklı ülke yatırımcısı ise 1 Türk şirketini satın almış. Yabancıların aldığı bu şirketler, imalat sanayiinden elektrik üretim ve dağıtımına, enerji şirketlerine, kimyasal madde üreticilerine, plastik ambalaj ve paketleme tesislerine, ilaç ve eczacılık ürünleri üretenlere, finansal hizmet kuruluşlarına ve perakende ticaret zincirlerine kadar yayılıyor. Yabancıların 50 şirketi satın almak için ödedikleri para sadece 22 milyar TL.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“MİLLET BU HEVESLERİ ‘İRADESİ VE DİRENCİYLE’ BOŞA ÇIKARTACAKTIR”

Bu heterodoks ekonomi politikası değil, yerli ve ulusal sanayiyi yok etme, ülke ekonomisinin hayat damarlarını kesme, ülkeyi topyekûn yoksullaştırarak üç-beş dolar uğruna yabancılara teslim etme politikasıdır. Ancak iktidar şunu bilmelidir ki kesintisiz ve organize şekilde yürütülen bu bilinçli kötülük modeline Türkiye ve 84 milyon teslim olmayacaktır. Millet, bu hevesleri ‘iradesi ve direnciyle’ boşa çıkartacaktır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!