SON DAKİKA

CHP’li Çetin Osman Budak: Turizme Tahsis Edilecek 51 Kupon Arazinin 28’i Orman Alanı

Turizme tahsis edilmek istenen 51 taşınmazın 28’inin orman alanı olduğuna ve ranta açılacağına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak; “Kemer, Alaçatı ve Belek gibi Türkiye’nin en gözde turizm bölgelerindeki en gözde taşınmazlar giderayak birilerine aktarılıyor” dedi.

Bu haber 20 Temmuz 2022 - 14:03 'de eklendi.
Abone ol

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizme tahsis için ilana çıkarılacak 51 kamu taşınmazını TBMM gündemine taşıdı.

Pandemi döneminde Serik’te 500 bin lira rüşvet iddiaları ile gündeme gelen, Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy’un, oteline bitişik kamu taşınmazının turizme tahsisi için ilana çıkıldığına dikkat çeken Budak; “Bakan Ersoy, Antalya Belek’te bulunan oteline bitişik arazi için önce Serik Belediyesi’ne yapılmış tahsisin iptal edilmesini sağladı. Tahsise karşı çıkan AKP’li Serik Belediye Başkanı’nı 500 bin lira rüşvet almakla suçladı. Sonrasında ücretsiz halk plajı yapma kılıfıyla mevcut plajı küçülttü. Şimdi de kalan kısma bin 200 yatak kapasiteli otel yapılması için göstermelik bir ilana çıkılıyor. Bakan kendi oteline bitişik bu taşınmazı kendisinden başkasının almasına asla izin vermez. Bakan Ersoy’un Serik Planının son perdesi oynanıyor. Bakanın Halk Plajı ısrarının arkasından da kendi şirketine rant çıktı. 28 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy kendini ‘tek adam yetkileri’ ile donatmıştı. Bakan o dönemde yasanın kabul edilmesi için çok fazla kişisel kuliste bulundu. TBMM’de kabul edilen kanun, maalesef turizmi teşvik değil, Bakanın kişisel beklentileri nedeniyle ‘yağmayı teşvik yasası’ olarak yürürlüğe girmiştir” dedi.

 “KENDİ ŞİRKETINE TAHSİS ETMİŞTİ” 

“Son bir yıldır, turizme tahsis kılıfıyla kamu taşınmazları hızla yağmalanıyor” diyen Budak; “Özellikle daha önce tahsisinde sorun olan orman alanları teker teker ranta açılıyor. Bakan da turizmde inşa ettiği tek adam rejiminin meyvelerini topluyor. Daha önce Bodrum Türkbükü’ndeki otelinin yanındaki 25 dönümlük orman alanı kendi şirketine tahsis ettiği ortaya çıkmıştı. Bakan Ersoy, iddialara tam bir açıklıkla yanıt vermeli. Üzerindeki şaibeleri kaldırmak istiyorsa, bir an önce çıkıp söz konusu alana teklif vermeyeceğini açıklamalı. Kemer, Alaçatı ve Belek gibi Türkiye’nin en gözde turizm bölgelerindeki en gözde taşınmazlar giderayak birilerine aktarılıyor. Türkiye turizminin ihtiyacı, sahillerde daha fazla betonlaşma değil, turizmin çeşitlenmesidir ancak Bakanın gözü ranttan başka bir şey görmüyor” ifadesini kullandı.

“BAKANIN ŞİRKETİ SERİK’TEKİ ALANA TEKLİF VERECEK Mİ?” 

Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: 

-Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, kamuya ait kaç taşınmaz turizm amaçlı yatırım yapılması amacıyla yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilmiştir?

-Tahsis edilen taşınmazlardan kaçı orman alanı içerisindedir?

-Bu tahsislerin kaçı otel ya da benzeri konaklama tesisi amaçlı, kaçı günübirlik ya da farklı amaçlarla, hangi şirketlere tahsis edilmiştir?

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

-28 Temmuz 2021 tarihinden sonra, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un herhangi bir şirketine bir tahsis yapılmış mıdır?

-Sayın Bakana ait şirketlerinden herhangi biri, 19 Ağustos 2022 tarihine kadar ilanda kalacak taşınmazlardan herhangi birine teklif verecek midir?

-AKP’li Serik Belediyesine tahsis edilmiş olan Kadriye ve Belek Plajlarının tahsisi belediyeden alınıp Bakanlığa geçtikten sonra, herhangi bir parsel değişikliği yapılmış mıdır?

-Serik’te 500 bin lira rüşvetle gündeme gelen ve Bakanın oteline bitişik olan taşınmaza yönelik Bakan Ersoy’un herhangi bir tahsis talebi olacak mıdır? “

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR