SON DAKİKA

CHP’Lİ BAŞARIR’DAN AKİT TV HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Akit TV’nin yetkilileri hakkında, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümünde Anıtkabir’de yapılan törenini “Devletin zirvesi Anırkabir’de” başlığı altında yayınlaması ile ilgili Küçükçekmece Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Bu haber 31 Ağustos 2020 - 18:11 'de eklendi.
Abone ol

CHP’li Başarır, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun kapsamında, Atatürk’ün Hatırasına Alanen Hakaret, Sövme suçunun işlendiğini belirtti.

CHP’li Ali Mahir Başarır, “Vatanımızın kurtarıcısı, ülkemizin kurucusu ve dünyanın saygı duyduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edilmesi kimsenin haddi değildir. Atatürk’ü akılları sıra harf değişikliği ile değersizleştirmeye çalışanlar unutmamalıdır ki, bizler millet olarak Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize gösterdiği çağdaş yoldan, ilke ve devrimlerinden asla sapmayacağız” sözlerini dile getirdi.

Başarır, yapmış olduğu suç duyurusunda, “Bu yayının başta haberi hazırlayan kişiler ve editörlerin denetiminden geçtiği dikkate alındığında söz konusu yayının bir hata değil, hainlik olduğu açıktır.

Ülkemizin ve tüm dünyanın zor dönemler geçirdiği bu süreçte 30 Ağustos 1922 yılında Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u  coşkuyla kutlama imkanından yoksunken bu zaferi bize yaşatan, ulu önder Atatürk’ün naaşının bulunduğu yerin ekranlara verilip “Anırkabir” olarak yayınlanması açıkça Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu, ulu önderimizi küçültmeye, aşağılamaya yönelik bir saldırıdır. Ve kabulü mümkün değildir.

Kanal tarafından yapılan açıklamalarda her ne kadar bu durumun klavye hatası olduğu dile getirilmişse de söz konusu kanalın daha önce de benzer nitelikte eylemlerinden işbu açıklamalarının yetersiz ve inandırıcı olmadığı açıktır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım 2015’de  “Zulüm 1938’de son buldu” başlığı altında yapılan bir yayını da olduğu dikkate alındığında (Ek-3) işbu kanalın bu nitelikte paylaşımların ardı arkasının kesilmediği, Atatürk’e yönelik ahlaksızlık konusunda sicilinin hayli kabarık olduğu ve hata olarak geçiştirilemeyecek nitelikte olduğu apaçık ortadadır. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kişilerin onur, şeref ve saygınlığına, manevi şahsiyetine hakaret sövme TCK’nin 125 ve 131.maddeleri arasında yaptırıma bağlanmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu olması itibariyle de Mustafa Kemal ATATÜRK hakkında işlenen suçlar 5816 sayılı kanunla da ayrıca yaptırıma bağlanmıştır. Atatürk’ün manevi şahsiyeti anılan yasa ile özel olarak koruma altına alınmıştır” ifadelerine yer verdi.

CHP’li Başarır, “Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsına saygı göstermek, onu korumak, saldırı karşısında durmak ve gereğini yapmak  Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yurttaşı olarak asli görevimizdir” diyen CHP’li Başarır’n  Akit TV hakkında bulunmuş olduğu suç duyurusu ekte sunulmuştur.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!