SON DAKİKA

CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel: Fatsa’da 4872 Ağaç Hukuksuzca Katlediliyor

Ağaç katliamı şimdi de Fatsa’da başladı.

Bu haber 11 Mart 2021 - 1:10 'de eklendi.
Abone ol

Kaz Dağları’nda altın madeni şirketi  Alamos Gold direniş sonucunda gitmek zorunda kalmıştı. 200 bin ağacı kesen şirket geride tamiri en az 30 yılı alacak bir enkaz bırakmıştı. 

Fatsa’da şimdi bu korkuyla yaşıyor. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Fatsa’daki altın madeni şirketinin bu sabah saatlerinde faaliyet alanını genişletme için 4872 ağacın kesimine bağlandığını duyurdu.

Ağaç kesiminin hukuksuz bir şekilde yapıldığını vurgulayan Adıgüzel, “İnancınız da mı yok. Kandil günü gidip ağaç yakıyor can yıkıyorsunuz. Sizin doğaya sevginiz, cana saygınız da mı yok” diyerek tepki gösterdi.

EMİNE ERDOĞAN’DAN HAMLE BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, daha önce Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamı ve Salda Gölü’ndeki çevre felaketine ilişkin devreye girmişti.

Fatsa’da yaşanan doğa katliamı için de Emine Erdoğan’ın hamlesinin beklediği, siyaset kulislerinde konuşulmaya başlandı.

CHP’Lİ VEKİL AÇIKLADI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Fatsa’da altın madeni şirketinin faaliyet alanını genişletme için 4872 ağacın kesimine bağlandığını duyurdu. Ağaç kesiminin hukuksuz bir şekilde yapıldığını vurgulayan Adıgüzel, “İnancınız da mı yok. Kandil günü gidip ağaç yakıyor can yıkıyorsunuz. Sizin doğaya sevginiz, cana saygınız da mı yok” diyerek tepki gösterdi.

Fatsa’da faaliyet süresi iki kez bitmesine rağmen bölgeden ayrılmayan altın madeni şirketi, kapasite artırımına gitti. CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, daha önce bölgede inceleme yaparak ağaçların numaralandırıldığını, maden sahasını genişletmek için çalışmalar yapıldığını açıklamıştı. 

Adıgüzel, bugün sabah saatlerinde 4872 ağacın kesimine başlandığını duyurdu. Yapılanların ağaca, çevreye, doğaya hukuksuzca müdahale olduğunun altını çizen Adıgüzel, “Fatsa’da ağaç ve çevre katliamı başladı. 4872 ağaç hukuksuz bir şekilde katlediliyor. Kazdağlarından çekip gidenler Fatsa’ya çullanıyor. Bu Fatsa’ya hakarettir. Vatandaşlardan ormanı çevreyi devletin içine çöreklenmiş çıkar çetelerinden korumak için yardım çağrıları geliyor. Bu hukuksuzluğu önlemek için defalarca önergeler verdik” dedi.

“KANDİL GÜNÜ GİDİP AĞAÇ YAKIYORSUNUZ”

İlgili bakanlık ve genel müdürlük yetkililerine seslenen Adıgüzel, “Burada çok açık bir şekilde yerel orman işletme yetkilileri suç işliyor. Millet adına devlet adına görev yapan yetkililer altın şirketine taşeronluk yapıyor. Oldu bitti ile katliam yapıyor. İnfaz ekipleri gibi, işgalci emperyaller gibi sabah erken saatte saldırıya geçiyorsunuz. İnancınız da mı yok. Kandil günü gidip ağaç yakıyor, can yıkıyorsunuz. Sizin doğaya sevginiz, cana saygınız da mı yok” diye isyan etti. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“AKLINIZI BAŞINIZA ALIN”

Adıgüzel, bölgede yapılan ağaç kesimlerinin görüntülerini paylaşarak, “Aşağıdan yukarıya bütün sıralı amirleri bu yaptıklarının ve yapacaklarının bedelini er ya da geç kanun karşısında hesap verecekler. O gün geldiğinde bu ağababalarınız da sizi maşa olarak oraya sürenler de ortada olmayacak. Aklınızı başınıza alın” diye uyardı. 

KAYNAK : ODATV

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!