SON DAKİKA

CHP MİLLETVEKİLİ MURAT EMİR: MEDİPOL RUHSAT ALSIN DİYE 3 FİRMA AYLARCA BEKLETİLMİŞ

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’nin korona tedavisinde kullanılan ve ‘Yeri ilaç’ olarak lanse ettiği ‘Favicovir’ ilacının ortak çalışmasını yaptığı firmanın ruhsat alabilmesi için daha önce başvuru yapan 3 farklı firmanın aylarca bekletildiğini iddia etti.

Bu haber 20 Kasım 2020 - 0:14 'de eklendi.
Abone ol

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın “yerli sentezle üretildi” sözleriyle duyurduğu Favicovir ilacıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Birgün gazetesinin haberine göre; TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Ankara Milletvekili tıp hekimi Murat Emir, Atabay Kimya firmasının Medipol Üniversitesi öğretim üyeleri ile birlikte ürettiği Favicovir ilacı için “yerli sentezle yapılıyor” dendiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

3 FİRMANIN BAŞVURUSU BEKLETİLDİ’

Sayın Bakan, yeni Bakan yardımcınız hayırlı olsun. Bu gidişle bütün Medipol’ü Sağlık Bakanlığına taşıyacak gibi görünüyorsunuz. Medipol aşkınız hiç bitmedi. Yine, bir Medipol aşkından bahsedeceğim. 12 Haziran’da Sanayi Bakanı büyük bir müjde verdi dedi ki ‘Medipol ve bir ilaç firması ortaklığında yerli ‘favipiravir’ üreteceğiz.’ Söz verdiler ama o ilaca ruhsat verebilmek için daha önce martta, nisanda başvurmuş olan 3 firmanın başvurusu bekletildi ve 10 Temmuz’dan sonra ruhsatlandırıldı bunlar, üretime başladılar.

Biz de sevindik, gururlandık ama bakın elimde gümrük girişleri var. Atabay firması, yani Medipol’ün ortaklaştığı Atabay firması Temmuz ayından sonra 2 bin 222 kilogram yani 280 bin kutuluk Hindistan’dan favipiravir hammaddesi ithal etmiş. Dolayısıyla, size yerli sentez diye başvurmuş ama kendisi ithal ürün kullanmış, bilginiz olsun. Bu ruhsat geçerli midir, bu ruhsat eksikse, yanlışsa gereğini yaptınız mı?”

KOCA’DAN İDDİALARA YANIT

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise toplantıda üç firmanın ruhsat başvurularının bekletildiğini açıklayarak, şunları belirtti:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Çin’den 140 dolara alınan ilacın yerlileştirilmesi çalışmaları yürüttük ve bu ilacı sentezlemek üzere, kurucusu olduğum üniversiteden bir öğretim üyesi arkadaş, bilinen bir firmaya sadece proje desteği verdi. Sentez başarıldı. Bu arada 3 tane farklı firma da hammaddesini ithal ederek müracaatını yaptı. Bu 4 firma rekabet halindeydi ve ‘tek firmaya olmayacak, 4 firmaya birlikte verilecek, 13-14 dolardan da fazla fiyatı olmayacak’ dedim. 2 firma hemen kabul etti. Devamında biz 4 firmaya ruhsat verdik.”

Koca, Medipol ve Atabay Kimya firması tarafından yerli üretildiği belirtilen favipiravir hammaddesinin Hindistan’dan ithal edildiğine yönelik iddiayı ise yanıtsız bıraktı.

BAKAN KOCA ÇELİŞKİYİ AÇIKLAYAMADI’

Bakan Koca’nın, firmaların bekletilmesine ilişkin çelişkileri gideremediğini belirten Emir, “Diğer firmalar Mart ve Nisan aylarında başvuru yapmış olmalarına rağmen aylarca bekletildi. O zaman da gündeme getirmiştik ve sormuştuk. Bu firmalar neden bu kadar bekletildi? Bakan, Medipol-Atabay ortaklığını bekletmiş gibi anlatıyor, ama tam tersi bir durum var ortada. Dolayısıyla bakan, bu çelişkileri gideremedi” diye konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!