SON DAKİKA

CHP Milletvekili Murat Emir: Korona İlacı Bebeklerin Sakat Doğmasına Yol Açıyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, koronavirüs tedavisinde kullanılan favipiravir ilacının çocukların sakat doğmasına neden olduğunu söyledi. Emir, “Bebeklerin sakat doğmasına yol açan ilaçları, kalp ritim bozukluğuna neden olabilen ilaçları verdiler ve bunu verenler doktor da değildi” dedi.

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 0:05 'de eklendi. Son Güncelleme15 Mayıs 2021 - 03:33
Abone ol

CHP’li Emir, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bütün dünyada klorokin ve favipiravir koronavirüs tedavisinde kullanılmaktan vazgeçildiğini kaydederek, bu iki ilacın yaklaşık bir yıldır Türkiye’de kullanılmaya devam ettiğini söyledi.

Emir, Sağlık Bakanlığı’nın bu iki ilacın koronavirüs tedavisinde etkisini olmadığı yönündeki söylemlere kulağını tıkadığını söyledi. Emir, “Çünkü filyasyon ekipleriyle vatandaşın evine gidip, onların eline ilaç tutuşturmak, ‘Bunları içeceksiniz’ demek iş yapmış gibi olmaktı. İktidar bunu politik iletişim aracı olarak kullandı. Özellikle de hastaların hastaneye gelmesini önlemek için ‘Yeter ki evinizde kalın, bakın devlet size ilaç getirdi’ demek için bu yolu denediler” diye konuştu.

Emir, faydasız ve yan etkileri olan ilaçların yurttaşa verildiğini vurgulayarak, “Bebeklerin sakat doğmasına yol açan ilaçları, kalp ritim bozukluğuna neden olabilen ilaçları verdiler ve bunu verenler doktor da değildi. Muhtemelen hastaların ciddi sağlık sorunları oluşturuldu ve bunun takibi de yapılmadı” dedi.

Emir, Sağlık Bakanlığı’nın klorokini kullanmayı bıraktığını ancak favipiravini kullanmaya devam ettiğini belirtti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP’li Emir, “Bakanlık favipiraviri de rehberden çıkarmak zorunda, eğer çıkarırsa bir yıldır boşuna ilaç götürdüğü ortaya çıkmış olacak. “Her hastaya ilaç götürüyoruz daha ne yapalım” politikası da çömüş olacak” dedi.

ABD’de yayımlanan The New York Times gazetesinde de  favipiravirin doğum kusurlarına neden olduğu yazıldı.  

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!