SON DAKİKA

CHP Milletvekili Atila Sertel: İktidar Araç Muayene İstasyonları Aracılığıyla Vatandaşı Soyuyor

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TüvTürk’ün 2021 yılının ilk 10 ayında 4 milyar 373 milyon TL’den fazla gelir elde ettiğini söyledi.

Bu haber 11 Ocak 2022 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TüvTürk’ün 2021 yılının ilk 10 ayında 4 milyar 373 milyon TL’den fazla gelir elde ettiğini söyledi. Araç muayene ücretlerinin bu yıl yüzde 36,2 artışla en düşük 258, en yüksek ise 685 liraya çıktığını belirten Sertel, “Özelleştirilen fabrikaların, yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan köprülerin, yolların faturasını vatandaşa yükleyen AKP iktidarı, araç muayene istasyonları aracılığıyla hem birilerinin kasasını dolduruyor hem de her yıl vatandaşı soyuyor” dedi.

Atila Sertel, bugün yaptığı açıklamada, araç muayene sayıları ve elde edilen gelirle ilgili TBMM’ye verdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’dan yanıt geldiğini söyledi. Sertel, Karaismailoğlu’nun yanıtını şöyle aktardı: 

“Araç muayene istasyonlarında, 1 Ocak 2021-28 Kasım 2021 tarihleri arasında, muayene tekrarı da dahil olmak üzere toplam 12 milyon 796 bin 488 adet araç muayenesi gerçekleştirilmiş olup, muayene istasyonlarında araçların hurdaya ayrılmasına ilişkin herhangi bir işlem gerçekleştirilmemektedir. Bakanlığın faaliyet alanına giren geçerli taşıt sayısı 1 milyon 465 bin 794’dür.”

Karaismailoğlu’nun araç muayenelerinden devletin kasasına giren parayı açıklamadığını söyleyen Sertel, Alman ve Doğuş Grubu ortaklığıyla faaliyet gösteren TüvTürk’ün 2021 yılının ilk on ayında 4 milyar 373 milyondan fazla gelir elde ettiğini belirtti.

“VATANDAŞ SOYULUYOR”

AKP iktidarının araç muayene istasyonlarını özelleştirmesinin halkı soymanın yöntemlerinden biri olduğunu öne süren Sertel, şöyle konuştu:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Vatandaşlarımız, araç muayene ücretlerinin yüksekliği nedeniyle haklı olarak isyan ediyor. 2021 yılında en düşük araç muayene ücreti 189 lira, en yüksek araç muayene ücreti ise 462 lira idi. Bu ücretler bu yıl yüzde 36,2 daha artarak en düşük 258 TL, en yüksek 685 TL’ye çıktı. 10-15 dakikalık bir kontrol için bu denli yüksek ücretler alınıyor. Üstelik TüvTürk kart kabul etmiyor ve peşin çalışıyor. 2007 yılından itibaren özelleştirilen araç muayene istasyonları her yıl TüvTürk’ün cebine milyarları dolduruyor. Özelleştirilen fabrikaların, yap-işlet-devret modeliyle yaptırılan köprülerin, yolların faturasını vatandaşa yükleyen AKP iktidarı, araç muayene istasyonları aracılığıyla hem birilerinin kasasını dolduruyor hem de her yıl vatandaşı soyuyor. “

“ÜCRETLER DÜŞÜRÜLSÜN”

2022 yılında gelen zamlardan araç muayene ücretlerinin de nasibini aldığını söyleyen Atila Sertel, “Vatandaşlarımız 10-15 dakika için 600 lira üzerinde ücret ödüyor. Haklarını helal ediyorlar mı? Ödedikleri ücretlerin aldıkları hizmetlere değdiğini düşünüyorlar mı? Araç muayene ücretleri düşürülmelidir. Vatandaşımız bazı kurum ve kuruluşlara ezdiriliyor. Vatandaş, önümüzdeki seçimlerde bütün bunları düşünerek sandığa gitsin. Gereken yanıtı sandıkta versin” dedi.

KAYNAK:ANKAHABER

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!