SON DAKİKA

CHP, KHK ile getirilen ‘yargı dokunulmazlığı’ için AİHM’e gidiyor

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, CHP Trabzon Milletvekili avukat Haluk Pekşen hükmün iptali için acil koduyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını açıkladı ve gerekçelerini şöyle anlattı: “Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL döneminde çıkan KHK’ları yargılamam, dediği için bu KHK çıktı ve Türkiye bu kaos düzenine sürüklendi.

Bu haber 25 Aralık 2017 - 13:40 'de eklendi.
Abone ol

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre, CHP Trabzon Milletvekili avukat Haluk Pekşen hükmün iptali için acil koduyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağını açıkladı ve gerekçelerini şöyle anlattı:

“Anayasa Mahkemesi (AYM) OHAL döneminde çıkan KHK’ları yargılamam, dediği için bu KHK çıktı ve Türkiye bu kaos düzenine sürüklendi.  Burada can alıcı nokta şu ’15 Temmuz gecesi’ demiyor. 15 Temmuz temel eylemini esas alarak, devam eden bütün eylemlere yargılanma engeli getiriyor. Sadece 15 Temmuz’u değil, bugünü ve yarını da kapsıyor. Eylemin türü, şekli hakkında hiçbir sınırlama yok. Sivilin biri bugün çekti birini vurdu. Yasada bir istisna var mı? Cinayet kapsam dışı, diyor mu? Demiyor. ‘Adam FETÖ’cüydü, terör eylemi hazırlığı içindeydi, ben de çektim vurdum’ dediği an yargılanmayacak.

‘BİR GENERALİN KAFASINI KESSE, EMNİYET MÜDÜRÜNE BIÇAK SAPLASA…’

Biri generalin kafasını kesse, emniyet müdürüne bıçak saplasa ve ben burada 15 Temmuz’a karşı direniyorum, dese hiçbir hukuki sorumluluğu yok. Türkiye’de artık hiç kimsenin can güvenliği yoktur. Bu reisin adamlarının düzenidir artık.

AKP eliyle hukukun çökertildiğini tarihe not düşmek için bu başvuruyu yapıyorum. https://t.co/qE13SDPvZd ##halukpeksen @halukpeksen aracılığıyla

— Haluk Pekşen (@halukpeksen) 25 Aralık 2017

İÇ HUKUK YOLLARININ TÜKENMESİ İÇİN ÖNCE AYM

Bugün itibariyle çalışmaya başladım. İki başvuru yapacağım biri AYM’ye, ki onlara bu işi çözecek bir hukuk mahkemesi oldukları için değil, iç hukuk yolunu tüketmek için götüreceğim. İkincisi de AİHM’e acil yargılamayı gerektiren bir konu olarak götüreceğim. Toplumda infial yaratan ve sonuçları itibariyle telafisi imkansız hak ihlalleri sonucu doğuracak bir düzenleme olduğu için, pilot dava olarak götüreceğim. Hatta bunu Strazburg’a gidip, elden doğrudan vermeyi düşünüyorum. Bu tür durumlarda AİHM ivedi yargılama prosedürü uygulayabiliyor.

‘KAOSUN SORUMLUSU AYM’

Yetkim olsa, AYM’yi derhal, hiçbir saniye tereddüt etmem kapatırım ve üyelerin tamamını istisnasız yargıya terk ederim. Bu KHK’nin çıkarılması siyasi iktidardan çok AYM’nin sorumluluğunu gerektirir. AYM bugün Türkiye’nin bütün sorunlarının kaynağıdır. Türkiye’de bugün önce demokrasi ve hukuk devleti yıkıldı şimdi de devleti tümden yıkıyorlar. Bunun yasal kılıfını bulma yükümlülüğünü de AYM sağlıyor. Bu eşkıya, dünyaya hükümdar oldu, anlamına geliyor.”

KHK’DA NE DENİYOR?

696 sayılı KHK ile ‘darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket edenlere, resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına bakılmaksızın cezai sorumsuzluk’ getirildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

696 sayılı KHK ile olağanüstü hal uygulamalarının uygulanmasına ilişkin 8 Kasım 2016’da çıkarılan yasanın 37. maddesine ek yapıldı.

Bu maddeye bir ‘fıkra’ ekleyerek şöyle denildi: 

“Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır.”

Daha önceki düzenleme şöyleydi:

“15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında karar alan, karar veya tedbirleri icra eden, her türlü adli ve idari önlemler kapsamında görev alan kişiler ile olağanüstü hal süresince yayımlanan kanun hükmünde kararnameler kapsamında karar alan ve görevleri yerine getiren kişilerin bu karar, görev ve fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!