SON DAKİKA

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL’E MECLİS’TE YUMRUKLU SALDIRI

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel Meclis’te yumruklu saldırıya uğradı.

Bu haber 09 Haziran 2020 - 23:46 'de eklendi. Son Güncelleme10 Haziran 2020 - 00:09

TBMM’den aldığımız bilgilere göre mahalle bekçileri kanunu görüşülürken, CHP’li vekiller Enis Berberoğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini protesto amacıyla yavaş oy kullanma eylemi yaptılar.

MHP’liler, Devlet Bahçeli’nin uzun süre bekletildiği gerekçesiyle CHP’ye karşı yoğu  tepki gösterdi. Daha sonra AKP’den muhalefetin söz hakkını engelleyen bir girişim geldi. AKP’nin bu tavrını eleştiren CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in konuşması ise MHP’liler tarafından engellenmeye çalışıldı. Özel’e MHP’li bir vekil tarafından yumruklu saldırı düzenlendiği bildirildi.

Özel’e yumruklu saldırıda bulunan ismin Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz olduğu öğrenildi.

ÖZEL’DEN İLK AÇIKLAMA

Özgür Özel saldırı anını şu şekilde anlattı:

Arkadan kalleşce bir saldırı oldu. Yüzüme yumruk atmaya çalıştı. Bende herhangi bir darp izi yok. Arkadaşlarımız gereken cevabı verdi. İstenmeyen görüntüler çıktı ortaya. Aldığımız bilgiye göre Olcay Kılavuz’un ciddi bir yaralanması var. Gözlüğümü yere düşürecek bir sarsın oldu bende. Çirkin, kalleşce yapılan saldırıyı arkadaşlarımız püskürtü. Sözle yenemeyince kaba kuvvete başvurdular.

SALDIRI ÖNCESİ NELER OLDU?

Meclis Genel Kurulu’nda Sayıştay’da boş bulunan 5 üyelik için gizli oylamayla seçim yapıldı. CHP’li milletvekilleri uzun süre kabinlerde kalarak oylamayı uzattı. 1 saatlik oylama 3 saatte bitti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kabine giren arkadaşlarımız Enis Berberoğlu, bu kabinde niye yok, olsaydı ne düşünürdü, nasıl karar verirdi diye düşünerek, ona darbe yapanları düşünerek oy kullanıyor” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları hakkındaki kesinleşmiş yargı kararlarının Meclis’te okunmasının ardından gözaltına alınıp tutuklanmasına yönelik tartışmalar sürdü.

1 SAATLİK OYLAMA 3 SAAT SÜRDÜ

Meclis Genel Kurulu’nda gün boyunca bu karara dönük muhalefet partilerinden tepkiler geldi, AK Parti ve MHP ise usulü işlem yapıldığına dair açıklamalar yaptı. Karara tepki gösteren CHP ayrıca İçtüzük’ten doğan hakları kullanarak çalışmaları uzatma taktiği uyguladı. Sayıştay’da boş bulunan 5 üyelik için yapılan seçimde CHP milletvekilleri oy kabinine girerek uzun süre çıkmadı. Böylece ortalama 1 saat olan oy kullanma süresi 3 saate çıktı.

ÖZEL: ARKADAŞLARIMIZ BERBEROĞLU’NU DÜŞÜNEREK OY VERİYOR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bunun gerekçesini iki nedene bağlayarak şunları söyledi:

“Sağlık Bakanımızın ‘Aman sosyal mesafeye dikkat’ diye bir tweeti vardı. Biraz önce oylama sırasında sosyal mesafe konusunda ciddi sıkıntılar vardı. CHP grubu olarak oylamayı iki hassasiyet üzerinden ele alıyoruz: Birincisi sosyal mesafeye dikkat etme. İkincisi kabine giren arkadaşlarımız geçen hafta perşembe günü bir sivil darbeyle, onu seçen seçmenlerinin iradesine darbe yapılan Enis Berberoğlu, bu kabinde niye yok, Enis Berberoğlu bu kabinde olsaydı ne düşünürdü, nasıl karar verirdi diye düşünerek Enis Berberoğlu’nu ve ona darbe yapanları düşünerek oy kullanıyor. Siz Anayasayı tanımayacaksınız, İçtüzüğü tanımayacaksınız, Anayasayı açıkça ihlal edeceksiniz, daha sonra bir hakkın suiistimalinden bahsedeceksiniz. Burada yapılan iş, geçen haftaki anayasa ihlaline toplum önünde dikkat çekmektir. AKP’nin sivil darbesine karşı eylemlerimiz de eleştirilerimiz de her gün farklı yöntemlerle devam edecektir. Gerisini siz düşünün.”

AKP: CHP’NİN YENİ MUHALEFET VİZYONU, KABİNE GİRİP ÇIKMAMAK

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise sosyal medya hesabından bu duruma tepki göstererek, “Meclis çalışmalarını engellemek için “kabine girip çıkmamak” CHP’nin yeni muhalefet yapma vizyonu! Saat 15.00’te başlayan Genel Kurul, halen gündeme geçemedi… Güler misin, ağlar mısın?” dedi.

Seçimin sonucunda Hasan Karaman, Ahmet Avşar, Murat Aygün, Mahmut Kocameşe ve Meltem Yılmaz Yönter yeni Sayıştay üyeleri olarak belirlendi. 

Özgür Özel’e saldırıda bulunan Olcay Kılavuz’un bu olaylar yaşanırken Twitter hesabından, “CHP’nin çarpık demokrasi anlayışı.
CHP’liler,TBMM’nin çalışmasını engellemek için oy kullanmaya Grup Başkanvekilinin izni ile gidiyor, oy kabinleri her seferinde temizleniyor,oy kullanmak için kabinde 10 dakika bekleniyor.
3 saattir TBMM çalışması sabote ediliyor. 
Yazıklar olsun” paylaşımını yaptığı görüldü.

İşte o paylaşım:

TROLLER LİNÇ KAMPANYASI BAŞLATTI

Twitter’da da Aktroller de Özgür Özel hakkında aynı ifadelerin olduğu bir linç kampanyası başlattı.

İşte o paylaşımlar:

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!