SON DAKİKA

CEZAYİR CUMHURBAŞKANI İSTİFA İÇİN TARİH VERDİ

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, görev süresinin dolacağı 28 Nisan’dan önce istifa edeceğini açıkladı. Cezayir Genelkurmay Başkanı Gaed Salah, geçen haftalarda Buteflika’nın istifasını istemişti.

Bu haber 01 Nisan 2019 - 20:39 'de eklendi.
Abone ol

Geçen haftalarda Cezayir Genelkurmay Başkanı Gaed Salah, Anayasa’nın cumhurbaşkanı makamının boşaltılmasını öngören 102. maddesinin uygulanmasını istemişti.

Başkanlık görevini 45 gün süreyle Cezayir Millet Konseyi Başkanı Abdelkader Bensalah’ın yürüteceği açıklanmıştı.

Buteflika bugün eski İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi başkanlığındaki yeni kabineyi açıkladı. Ancak uzmanlar, Buteflika’nın yeni hükümetinin yasal olarak sorunlu olduğunu, Anayasa’nın 102’nci maddesi gereği görevden alınması beklenen Cumhurbaşkanı tarafından hükümetin atanamayacağını dile getiriyor. Buna göre Anayasa’nın 104’üncü maddesi, geçiş sürecinde hükümetin değiştirilemeceğine hükmediyor.

Cezayir’de 1999’da yönetime gelen ve 4 dönemdir görev yapan 82 yaşındaki Buteflika’nın, sağlık sorunlarına rağmen bir kez daha aday olması, ülkesinde bir süredir protestolara neden oluyordu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Karşıtlık gösterinin ardından Buteflika’nın adaylığını geri çekmesi, nisanda düzenlenen seçimleri ertelemesi ve yeni bir anayasa yazılınca görevini bırakacağını açıklaması göstericileri yatıştırmamıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!