SON DAKİKA

ÇEVRECİLERDEN İŞ CİNAYETLERİNE TEPKİ!

Ekoloji Birliği, Çanakkale’de bulunan 18 Mart Çan Termik Santrali’nde bir işçinin iş cinayeti sonucu ölmesine ilişkin yazılı basın açıklaması yayımladı: “Kaza değil cinayet”

Bu haber 06 Kasım 2018 - 21:05 'de eklendi.
Abone ol

Dün (5 Kasım) Çanakkale’nin Çan ilçesinde bulunan 18 Mart Çan Termik Santrali’nde bakım-onarım çalışmaları sırasında meydana gelen patlama sonucunda 25 yaşındaki Ferdi Mutlu iş cinayeti sonucunda hayatını kaybetmiş, 20 yaşındaki Onur Terzi ise yaralanmıştı.

Ekoloji Birliği, yaşanan patlamaya ve iş cinayetine ilişkin basın açıklaması yayımladı. 18 Eylül’de de başka bir patlama gerçekleştiğini ve bu patlamada 6 işçinin yaralandığını anımsatan Ekoloji Birliği “18 Mart Termik Santrali’ndeki iş cinayeti ne ilk ne de son olacak. Bir kez daha yatırımların gereksinimlere göre değil, sermayeye pazar solarak sunulmasının kaçınılmaz sonucu ile karşılaştık. İş cinayetine neden olanlardan hesap sorulmasının ve ekosisteme zarar veren yatırımlara son verilmesinin zorunluğunun bir kez daha ortaya çıktığını görüyoruz” dedi.

Açıklamada, ODAŞ Elektrik tarafından işletilen santralin, 70 milyon ton olduğu ileri sürülen linyit rezervini tüketene kadar çevre kirletmeye, hem emek hem doğayı sömürmeye devam edeceğine dikkat çekildi.

“Santralde işçilerin durumu da katledilen doğadan farklı değil” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Termik santrallerden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor. Çıkan küllerde var olan radon gazının çeşitli kanser türlerine neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor.

Bu santrallerde çalışan işçilerin durumu da katledilen doğadan farklı değil. Santrallerin hemen hepsinde taşeron sistemle, sendikasız, iş güvencesiz çaltırılan işçiler üzerindeki sömürü şiddetle devam ediyor. İş cinayetleri de adeta olağanlaştırılıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ekoloji Birliği olarak; doğanın ve emeği sömürenlerin aynı sistemin ürünleri olduğunu çok iyi biliyoruz. Nasıl ki doğadaki her bir canlının, insanın, kurdun, kuşun, ağacın, böceğin, karacanın yaşamını savunuyorsak, aynı şekilde alın terini ekmeğine katık eden, iş sağlığı-iş güvencesi göz ardı edilerek çalıştırılan, bu nedenle iş cinayetlerine kurban giden işçilerin, emekçilerin de yanındayız. Ekoloji mücadelesinin işçilerin emek mücadelesi ile ortak olduğunun bilincindeyiz.

Ekoloji Birliği olarak; ekosisteme zarar veren, havamızın, suyumuzun, topağımızın kirletilmesine yol açan tüm faaliyetlerin yanı sıra kar hırsıyla işçileri ve emekçileri sömüren, can güvenliklerini hiçe sayan bu vahşi sömürü çarkına karşı olduğumuzu belirtiriz.

Çan’daki termik santralde meydana gelen iş kazasında yaşamını yitiren işçi kardeşimizin ailesinin acısını paylaşır, yaralı işçilere acil şifalar dilerken, bu emek ve doğa düşmanı sisteme karşı işçi-emekçilerle birlikte mücadele kararlılığımızı da bir kez daha vurgulamak isteriz.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!