SON DAKİKA

ÇEVRE VE ŞEHİRİCİLİK BAKANI KURUM: İSTANBUL’DA 72 BİN BİNA YENİLENECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da 64 riskli alanda 72 bin binanın yenileneceğini açıkladı.

Bu haber 19 Aralık 2020 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kağıthane Meydanı’nın açılış töreninde konuştu.  “Büyük İstanbul Dönüşümü”nü kararlılıkla sürdürdüklerini anlatan Kurum, şu bilgileri verdi:

“İstanbul’da tam 64 riskli alanda 72 bin binayı riskli yapı statüsünde yeniliyoruz. Bakanlığınız, TOKİ eliyle İstanbul’un 22 ilçesinde 41 kentsel dönüşüm projesiyle 85 bin konutumuzu projelendirdik. Son 8 ayda İstanbul’umuzun hemen hemen tüm ilçelerinde 10 bin konutumuzun temellerini attık. Esenler’de 60 bin konutluk dev kentsel dönüşüm projesini yürütüyoruz.

Yine Kağıthane’de bu noktada biliyorsunuz, istinat duvarının Yahya Kemal Mahallesi’nde kaymasından ötürü bir binamız kendiliğinden yıkılmıştı. 34 bin metrekarelik alanda 3 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren ve 123 binanın olduğunu projeyi hızlıca başlattık ve geçtiğimiz temmuz ayında hep birlikte, Kağıthaneli vatandaşlarımızla temellerini attık. İnşallah bir yıl geçmeden söz verdiğimiz gibi 6 ay içerisinde bitirip Kağıthaneli vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız.

Yine Kağıthane Merkez Mahallesi’ndeki bir diğer riskli alanda bulunan 6 blok 288 konuttan oluşan yerleşim yerinin yıkımını belediyemiz tamamladı. Yine bakanlığımız TOKİ eliyle hızlı bir şekilde dönüşüm projemizi o alanda başlatacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla Fikirtepeli vatandaşlara müjdelerinin verildiğini, burada 60 bin vatandaşı ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi kapsamında tüm altyapılarıyla beraber 15 bin konutun inşasına başlanıldığına dikkati çekti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Türkiye’de 150 bin, İstanbul’umuzda 16 bin sosyal konutumuz hızla yükseliyor. Bugün TOKİ’mizle 1 milyonuncu konutumuzun yapımını tamamladık. İnşallah, 2021’in başında zatıalinizin teşrifleriyle 1 milyonuncu konutumuzun anahtar teslim törenini gerçekleştireceğiz.

Bir taraftan şehir meydanlarını ihya ediyor, diğer taraftan kentsel dönüşüm projelerini yürütüyor, bir taraftan da şehirlerimizdeki yeşil alan miktarını arttırıyoruz ve bu çerçevede talimatlarınıza başlattığımız 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle 34’ü İstanbul’umuzda olmak üzere Türkiye’mizde şu an devam eden 278 millet bahçesi projemiz var. Bu millet bahçelerimizden 9’unu hamdolsun İstanbullu kardeşlerimize armağan ettik.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!