SON DAKİKA

ÇEŞME’DE KÜLE DÖNEN ARAZİYE İŞ MAKİNALARI GİRDİ, BELEDİYE BAŞKANI ENGEL OLDU

İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ildırı Mahallesi’nde yüzlerce hektar alanın küle döndüğü orman yangını sonrası tarihi Roma mezarları, kilise temelleri ve yeşil alanların olduğu bölgeye iş makinaları girdi…

Bu haber 17 Ağustos 2020 - 0:31 'de eklendi. Son Güncelleme17 Ağustos 2020 - 03:02
Abone ol

İzmir’in Çeşme ilçesindeki Ildırı Mahallesi’nde yüzlerce hektar alanın küle döndüğü orman yangını sonrası tarihi Roma mezarları, kilise temelleri ve yeşil alanların olduğu bölgeye iş makinaları girdi.

RES’lere yol açmak için giren iş makinalarına Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve zabıta ekipleri engel oldu.

Bölgeye giden çevreciler de Germiyan köyünde toplanarak yaşanan olay tepki gösterirken, RES için tarihi Roma mezarları, kilise temelleri ve yeşil alanların tahrip edilmek istendiği öne sürüldü.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun yangının bölgedeki alanların imara açılması için kasıtlı olarak çıkarıldığı iddia ederek,  şunları söylemişti:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Yanan bölge de 2. Derece SİT alanı olan çok özel bir bölge. Buraların imara açılacağı bölge halkı tarafından yıllardır endişe konusuydu. Şimdi yangının çıkma nedeni bile açıklanamayan bir yağma ile karşı karşıyayız sanırım.

Ne olursa olsun bu işin takipçisi olacağız ve bu yangının bölgeyi yapılaşmaya açmaya çalışanlara hiçbir faydası olmayacak. Bölgeye çivi dahi çakılamaması için gerekli mücadeleyi vermeye hazırız. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ormansız yurt, vatan değildir’ sözü her şeyi anlatıyor. AKP’li bakanlara, yetkililere, yurdunu, vatanını seven herkese bu sorumluların bir an önce bulunması çağrısını yapıyorum.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!