SON DAKİKA

Cengiz İnşaat, 11 Yılda 19,7 milyar Liralık Kamu İhalesi Almış

Cengiz İnşaat, 11 yılda 19,7 milyar TL’lik toplam 34 kamu ihalesi aldı. Kamudan en fazla ihale alan şirketlerden olan Cengiz’in tek başına ve iş ortaklığı yoluyla aldığı ihalelerin yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

Bu haber 19 Eylül 2022 - 16:00 'de eklendi.
Abone ol

Kamuoyunda “Beşli çete” olarak adlandırılan şirketlerden Cengiz Holding’e son 11 yılda milyarlık ihaleler yağdı. Cengiz İnşaat’ın 2011-2022 döneminde kamudan aldığı ihaleleri inceleyen CHP milletvekili Murat Emir’in çalışmasına göre şirketin kamudan aldığı 19 milyar 717 milyon TL maliyetli 34 dev ihaleden yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

Halka küfür eden işinsanı Mehmet Cengiz’in başında olduğu Cengiz Holding bünyesindeki, Cengiz İnşaat kamudan en fazla ihale alan beş şirket arasında yer alıyor. Emir, Cengiz’in bu ihalelerin 17’sini tek başına üstlendiğini, 17 ihalede ise iş ortaklığına başvurduğunu kaydetti.

Emir, dev kamu ihaleleri ve çevre felaketlerine yol açan projeleri ile tartışılan Cengiz İnşaat’ın aldığı ihalelerin büyük bölümünün, “pazarlık” yöntemi ile gerçekleştirildiğini vurguladı. İktidarın kamu ihaleleri ile şirketlere sermaye transferi gerçekleştirdiğini savunan Emir, “Tepki gösterince, ‘CHP projelere karşı çıkıyor’ diyorlar. Aslında onlar da çok iyi biliyor ki bizler projelere değil, vatandaşlarımızın parasının bir avuç müteahhide aktarılmasına karşıyız” diye konuştu.

Emir’in açıkladığı veriye göre, Cengiz İnşaat’ın tek başına ya da iş ortaklığı ile üstlendiği 34 kamu ihalesinden 16’sı, pazarlık yöntemi ile gerçekleştirildi. Pazarlık yöntemi ile gerçekleştirilen ihalelerin toplam sözleşme bedeli ise 7,7 milyar TL oldu. Emir, bu ihalelerde kamu lehine indirim oranının yüzde 18 olarak hesaplandığını söyledi.

YALNIZCA İKİ İHALE AÇIK

Emir, Cengiz’in aldığı 16 ihalenin ise “Belli istekliler arasında” yöntemiyle gerçekleştirildiğini kaydetti. Belli istekliler arasında gerçekleştirilen ihalelerin maliyetinin ise 11,3 milyar TL olduğu bildirildi. Verilere göre, Cengiz’in yüklenicisi ya da yüklenicileri arasında olduğu 34 ihaleden yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanıldı.

ZENGİNLEŞTİRİLİYORLAR

Emir, şu değerlendirmelerde bulundu: “AKP, iktidarı boyunca bir halkı yoksullaştırırken kendisine yakın olan kesimi zenginleştirdi. Kamu ihaleleri, iktidarın makbul gördüğü kişi ve kişilere para aktarma aracı olarak kullanıldı. İhale verilerini ortaya koyduk ve gördük ki Cengiz İnşaat’a verilen ihalelerden yalnızca ikisinde açık ihale yöntemi kullanılmış. Kalan 32 ihale ise rekabetin kısıtlı olduğu ihale yöntemleri ile gerçekleştirilmiş.

KAYNAK: BİRGÜN

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN