SON DAKİKA

CENGİZ HOLDİNG’İN İŞLETTİĞİ BAKIR OCAĞINDA KAPASİTE ARTIRIMI: ÇED RAPORU ZARARI ORTAYA ÇIKARDI

Cengiz Holding’in işlettiği ve 16 işçinin hayatını kaybettiği bakır ocağında kapasite artırımı için ÇED olumlu raporu verildi.

Bu haber 18 Ekim 2020 - 0:32 'de eklendi.
Abone ol

AKP iktidarları boyunca aldığı ihaleler ve doğa katliamlarıyla anılan Cengiz İnşaat’ın sahibi olduğu, Siirt’te 16 madencinin hayatını kaybettiği bakır ocağı işletmesinde atık depoların kapasitenin artırımına ilişkin çevresel etki değerlendirme (ÇED) olumlu kararı verildi.

Siirt’in Şirvan ilçesi Maden Köy mevkiinde tarım ve hayvancılığı bitiren maden ocağı işletmesi kapasite artırımına gitti. Son olarak, büyük bir alanı çöle dönüştüren işletme için mevcut atık deposunun kapasite artışı ve ikinci atık deposu inşası için hazırlanan ÇED raporunda ”olumlu” kararı verildi.

ÇED raporuna göre, mevcut atık depolama tesisinin kapasitesini yaklaşık 4 katına çıkaran ve ikinci atık deposu tesisi kurulması planlanan projenin bedeli 56 milyon 728 bin TL.

ÇED RAPORUNDA İTİRAF GİBİ TESPİTLER

Cengiz Holding tarafından hazırlanan ÇED raporunda; proje sahası ve çevresinde madencilik faaliyetleri nedeniyle habitat kayıplarının ve tür çeşitliliğinde azalma meydana geldiği itiraf edildi. 2014 yılından bu yana işletilen maden ocakları bölgeyi adeta çöle çevirmiş durumda.

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine göre, raporda ayrıca, 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı haritasına göre; mevcut birinci maden atık depolama tesisi sahasının “Tarım arazisi, çayır-mera, doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alanlar” olduğu, planlanan ikinci maden atık depolama tesis sahasının ise “Tarım arazisi, doğal ve ağaçlık karakteri korunacak alan, orman alanı, nehir-dere olarak” tanımlandığı belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

NE OLMUŞTU? 

Proje, ‘En büyük bakır ocağı’ söylemiyle 2014 yılında Ciner Holding’e ait Park Elektrik şirketi tarafından işletilmeye başlandı. 17 Kasım 2016’da 16 madencinin yaşamını yitirdiği katliamdan sonra şirket işçi çıkarmaya başladı.

Maden ocağı, 2017 yılında Cengiz Holding’e bağlı Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Madenköy İşletmesi tarafından satın alındı. Maden ocağını satın alan Cengiz Holding’in ilk icraatı ise aralarında Maden İş Sendikası’ndan işçi temsilcilerinin de olduğu son 69 emekçinin işine son vermek oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!