Cengiz Holding 941 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Alanda Maden Arayacak!

Cengiz Holding, Mihalgazi ve Tepebaşı İlçeleri, Alpagut, Atalan ve Tekeciler Mahalleleri Mevkii’nde, altın-gümüş maden ocağı, cevher zenginleştirme tesisi, hazır beton tesisi ve su temin göleti yapmak için harekete geçti.

Cengiz Holding 941 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Alanda Maden Arayacak!
Yayınlama: 19.12.2023
62
A+
A-

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden, uzun yıllardır Eskişehir’de altın-gümüş madeni bulabilmek için sondaj çalışmaları yapıyordu. Sondaj çalışmaları neticesinde Eskişehir’de altın-gümüş madeni bulan Cengiz Holding, Çevresel Değerlendirme Raporu (ÇED) için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 12 Aralık’ta başvuru yaptı. ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre proje için 4,5 milyar TL harcanacak ve 672 hektar yani 941 futbol sahası büyüklüğündeki ormanlık alanda faaliyet yürütülecek.

SİYANÜRLE ALTIN ÇIKARTMA) SU TEMİN GÖLETİ İÇİN BAŞVURU YAPTI

Eskişehir.net’e konuşan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Başkanı Sadık Yurtman, “Beşli çetelerden Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş. Atalan, Alpagut Altın-Gümüş Maden Ocağı ve Cevher Zenginleştirme (yığın linç yani siyanürle altın çıkartma) su temin göleti için Eskişehir Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ÇED için başvurusunu yapmıştır. Halkın bilgilendirilme toplantısının tarihi henüz belli olmayıp, ÇED alanı 672 hektar olup, bunun 542 hektarlık kısmı ormandır. Proje ömrü 2 yıl arazi hazırlık, 15 yıl işletme, 3 yıl kapatma olmak üzere 20 yıldır” dedi.

“SAKARYA NEHRİ’NE SİYANÜRLÜ ATIKLAR KARIŞACAK”

Yurtman konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu proje kabul görmesi durumunda Sakarya Nehri’ne siyanürlü atıklar karışacak, Sarıcakaya ve çevresindeki meyve, sebze bahçeleri yok olacak ve sonuçta Türkiye’nin narenciye ve sebzesinin yüzde 20’sinden fazlasını sağlayan tarım bölgesi yok olacaktır. Siyanürlü sular Karadeniz’e kadar ulaşarak Sakarya Nehri’nin etrafındaki bütün şehirleri zehirleyecektir.”

Kaynak: Eskişehir Net

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı