SON DAKİKA

Caz global ‘Vitrin’e çıkıyor

24. İstanbul Caz Festivali global arenada ‘Vitrin’e çıkıyor. 16 ülkeden 28 müzik profesyoneli ‘Vitrin’ projesiyle, yerli caz ustalarını dinleyecek. Etkinlikle Türkiye’deki sanatçıların global arenada tanınırlığının artırılması hedefleniyor

Bu haber 04 Temmuz 2017 - 12:22 'de eklendi.

Geçen yıl yaşanan zorlu sürecin ardından alternatif turizmi geliştirmeye odaklanan Türkiye, festivalleri global arenaya taşımak için atağa geçti. Festival denildiğinde ilk akla gelen kurumlardan biri olan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) bu kapsamda büyük bir misyon yüklendi. SABAH Gazetesi’nin ana medya sponsorluğunda, SOCAR Türkiye’nin desteğiyle bu yıl 4-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 24. İstanbul Caz Festivali’ni global arenaya taşımayı hedefleyen İKSV, Vitrin projesi ile ilk adımı atıyor. 5-8 Temmuz tarihleri arasında hayata geçirilen ‘Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması’nda, 16 farklı ülkeden uluslararası 28 müzik profesyoneli yerli caz sanatçılarını izlemeye gelecek.

70 MİLYON TL’LİK KATKI
İstanbul Caz Festivali Direktör Yardımcısı Harun İzer, Vitrin projesiyle Türkiye’deki caz ustalarının uluslararası arenada tanınırlığını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Böylece cazda bir Türkiye markası oluşturulabileceğinin altını çizen İzer, “Birçok Avrupa ülkesi ciddi oranda festival turisti çekiyor. Onlar bunu lokal değerlerini global arenaya taşıyarak yaptı. Biz de Vitrin projesiyle Türkiye’yi festival destinasyonu yapmayı planlıyoruz” dedi. Caz Festivali’nin sağladığı ekonomik hacimle ilgili de bilgileri paylaşan İzer, İKSV’nin yürüttüğü faaliyetlerle ekonomiye bir yılda ortalama 70 milyon TL’lik katkı sağladığını kaydetti. İzer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun yüzde 30’u yani 20 milyon TL’si İKSV’nin doğrudan kendi yarattığı bir ekonomi. Yüzde 30’u yerli yabancı katılımcıların yaptığı harcamalar. Kalanı da genel ekonomiye çarpan etkisiyle sağladığı katkı.” 70 milyon TL’lik ekonomik hacimde Caz Festivali’nin yüzde 15 payı bulunduğunu anlatan İzer, festivalin etkinlik bütçesinin ise yıllara göre 3 ila 5 milyon TL arasında değiştiğini ifade etti.

200’ÜN ÜZERİNDE SANATÇI GELECEK
24. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek. Yaklaşık 50’nin üzerinde konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin en iyileri ile buluşturmayı hedefleyen festival, ‘Aç Kapıyı Gir İçeri’ sloganıyla yapılacak. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, 4 Temmuz akşamı Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde düzenlenecek olan açılış gecesinde, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın şefi Kamil Özler ile Türk pop ve caz müziğinin duayen isimlerinden Fatih Erkoç’a takdim edilecek. Caz piyanisti Jacky Terrasson ve Fransız caz trompetçisi Stephane Belmondo gibi müziğin yıldız isimlerinin yanı sıra aralarında JUNUN, Antonio Sanchez, Dee Dee Bridgewater, Donny Mccaslin Roberto Foneca, Tolga Bilgin, Kristian Lind ve Geeva Flava’in de olduğu, caz, güncel müzik, dünya müziği, blues ve soul’un farklı sesleri ağırlanacak. Festivalin 5-8 Temmuz tarihleri arasındaki konserlerini kapsayan Vitrin bölümünde ise Taksim Trio, Ceylan Ertem, Cenk Erdoğan, Korhan Futacı ve Kara Orketsra gibi sanatçılar sahne alacak.

TURNE DESTEĞİ VERİLECEK
Caz Festivali’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başbakanlık Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından desteklendiğini anlatan İzer, bu yıl Vitrin projesi kapsamında SOCAR Türkiye İpekyolu Turne Destek Ödülü’nü hayata geçirdiklerini söyledi. İzer, “Etkinliğe katılan sanatçılar arasından iki topluluğun, her birine 2 bin 500 euroluk turne desteği verilecek” dedi.

BUGÜN NELER OLDU

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!