SON DAKİKA

Çavuşoğlu’ndan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye’deki krize ilişkin kritik açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.Çavuşoğlu, ‘(Soçi

Bu haber 10 Ocak 2018 - 10:34 'de eklendi. 67

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye’deki krize ilişkin kritik açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Çavuşoğlu, (Soçi toplantısı) YPG’nin olduğu ortamda olmayacağımızı söyledik.” ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanı, “İran ve Rusya (Suriye’deki garantörlük) sorumluluğunu yerine getirmeli.” dedi.

Çavuşoğlu bu sabah yaptığı açıklamada, İran ve Rusya’nın Esad rejiminin gerçekleştirdiği saldırılar konusunda herhangi bir bahanesinin olamayacağını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün de İdlib’e yönelik operasyon yürüten Esad rejimini eleştirerek “Rejim İdlib’de ılımlı muhalifleri vuruyor. Bu durum siyasi çözüm sürecini baltalar. Soçi’de bir araya gelecek kesimler bunu yapmamalı.” demişti.

Rusya, İran ve Türkiye’nin garantörü olduğu Astana süreci çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de Esad rejiminin ihlalleri üzerine Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri’ne çağrılmıştı.

Hatay’ın karşısına denk düşen İdlib ve çevresi, 4-5 Mayıs’taki Astana anlaşmasında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Rejim ve zaman zaman Rusya’nın bölgedeki ateşkes ihlalleri sürüyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın