SON DAKİKA

Canol Kocagöz'ün eserleri yıl sonuna kadar İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi'nde

Karikatürcüler Derneği eski genel başkanlarından Canol Kocagöz'ün eserleri 13 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında İzmir Alsancak'taki Neşe ve Karikatür Müzesi'de sergilenecek. Konak Belediyesince düzenlenen sergi, yıl sonuna kadar açık kalacak.Sergi 13 Kasım Salı saat 18.00'de açılacak. CANOL KOCAGÖZ KİMDİR? 

Bu haber 13 Kasım 2017 - 16:34 'de eklendi.
Abone ol

Karikatürcüler Derneği eski genel başkanlarından Canol Kocagöz’ün eserleri 13 Kasım-30 Aralık tarihleri arasında İzmir Alsancak’taki Neşe ve Karikatür Müzesi’de sergilenecek. 

Konak Belediyesince düzenlenen sergi, yıl sonuna kadar açık kalacak.

Sergi 13 Kasım Salı saat 18.00’de açılacak. 

CANOL KOCAGÖZ KİMDİR? 

Denizli’nin Çal ilçesinde 1949’da doğan Canol Kocagöz ekonomi eğitimi aldı. 1970’den bu yana çizgileri çeşitli günlük gazetelerde, politika ve sanat dergilerinde yayımlandı. Bir çok afiş, dergi ve kitap kapakları da bulunan sanatçı, Türkiye karikatürcülerinin tek mesleki örgütü olan Karikatürcüler Derneği’nin 1976’da genel sekreterliğini, 1996’da genel başkanlığını üstlendi. Türkiye’de kültür ve sanat hayatının özerkleşmesi çalışmalarında bulunarak Özerk Sanat Konseyi Girişim Kurulu’nun yönetiminde dört yıl karikatürcüleri temsil etti. Türkiye’nin sinema, plastik sanatlar, müzik, sahne sanatları, yazın ve tasarım alanlarının 76 sanat kuruluşunun birliğinden oluşan Özerk Sanat Konseyi’nin 2003 yılında yapılan son genel kurulunda plastik sanatlar alanını temsilen yönetim kuruluna, daha sonra da Özerk Sanat Konseyi genel sekreterliğine seçildi. Bir dönem Özerk Sanat Konseyi dönemi sözcülüğü yaptı. Tomurcuk çocuk dergisi ile Homur mizah dergisi editörlüğünde bulundu. Türkiye’de ilk kez duvarlara karikatür çizimi çalışmalarını bir grup arkadaşıyla beraber gerçekleştirdi. Eserleri başta Türkiye olmak üzere Almanya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, İtalya, İspanya, KKTC, Meksika, Portekiz, İngiltere, İsviçre, Hollanda, Yunanistan, Yugoslavya, Avusturya, Küba, Çekoslovakya, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde sergilendi.


 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!