SON DAKİKA

Canlı Yayın | Dışarıdaki Gazeteciler, tutuklu meslektaşları için yürüyor

Yürüyüşte sık sık "Hemen, şimdi, adalet" sloganı atılıyor

Bu haber 28 Ekim 2017 - 13:52 'de eklendi.
Abone ol

Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi, "terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla dördü tutuklu yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki davanın dördüncü duruşmasına, Kadıköy'de düzenledikleri yürüyüşle çağrı yaptı.

Sık sık "Hemen, şimdi, adalet", "Gazetecilere özgürlük", "Ahmet çıkacak yine yazacak" sloganlarının attığı yürüyüşe, HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, EMEP MYK üyesi Levent Tüzel ve gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu ile Nevin Sungur da katıldı. 

Dışarıdaki Gazeteciler adına açıklamayı, Elif Ilgaz yaptı. Açıklamasında Ahmet Şık'ın ilk duruşmada alıntı yaptığı "Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet" sözünü hatırlatan Ilgaz, şunları kaydetti: 

"İşkencecilere yol vermek, evlatlarımızın neden katledildiğini unutturmak içindir. Gazetecilerin tutsak edilmesi, işçinin emeğinin çiğnenmesi, hayatının her alanında taciz ve tecavüze uğrayan kadınların çığlığının bastırılması içindir. Çıraklığa mahkum edilen biricik yavrularımızın, gözlerinden akan yaşın kir ve pasın içinde tamamen görünmez kılmak içindir. Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine sahip olan ülkedir. Doğduğumuz ülkede kendimizi ifade etmemiz imkansız hale getirilmiş, herkes susturulmuşsa sadece hapisteki gazetecilere dğeil, özgürlük hepimize haram olmuş demektir. Soluk almak istiyoruz. Tahammül sınırlarının çoktan aşıldığını söylüyoruz. Bu esarete, bu cehalete katlanmak zorunda değiliz. 31 Ekim’de görülecek Cumhuriyet ve Özgür Gündem davalarına hep birlikte tanıklık edebiliriz. Çağlayan Adliyesi’ne gidebilir, her sabah zindanda uyanmak zorunda kalan onlarca gazetecinin iade edilmesi talebini avaz avaz haykırabiliriz. O halde gel, yaz gazeteci demek için gel. Gasp edilen özgürlüklerimizi geri almak için gel. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet."

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!