SON DAKİKA

ÇANAKALE’DE VEBALI ET SKANDALI

Çanakkale Merkez’de “Genç Çiftçi” projesi kapsamında hibe olarak dağıtılan küçükbaş hayvanlar hastalıktan kırılıyor. Bazı çiftçiler, hibe edilen koyunların kendi hayvanlarını da hasta edip öldürdüğü için isyan ederken bazıları ise vatandaşın sağlığını hiçe sayarak ölen hayvanları kasaplara satıyor. Törenle dağıtılan küçükbaş hayvanların ölüleri, üç hafta sonra kepçeyle toplanmaya başlandı.

Bu haber 27 Temmuz 2019 - 16:13 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından temmuz ayı başında Çanakkale Merkez köylerinde dağıtılan küçükbaş hayvanlar, her geçen gün ölüyor. “Genç çifti” projesi kapsamında dağıtılan hayvanların ölüm sebeplerinin ise veba olduğu ileri sürüldü.

TÖRENLE ALDILAR KEPÇEYLE GÖMDÜLER

Kırsal Kalkınma Yatırımları Genç Çiftçi Projesi kapsamında Küçükbaş hayvan almaya hak kazanan yetiştiriciler, hasta olduklarını bilmedikleri hayvanları 4 Temmuz 2019 günü düzenlenen törenle teslim almıştı. ‘Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsaldaki genç nüfusun istihdamına’ destek adına altında dağıtılan 238 koyunu büyük bir mutlulukla teslim alan çiftçiler, hayvanların ölmeye başlamasıyla isyanın eşiğine geldi. Çiftçiler hayvanların veba olduklarını ve kendi hayvanlarının da ölümlerine neden olduklarını ileri sürerken, bazıları da hibe koyunların kör olmaya başladığını belirtti.

KARADAĞ: “ANALİZ SONUÇLARINI BEKLİYORUZ”

Kendisine ulaştığımız İl Müdürü Erdem Karadağ ise dağıtılan koyunların ölüm nedeninin henüz bir netlik kazanmadığını vurgularken, aşılama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Öte yandan Müdür Karadağ, ölen hayvanların veba olup olmadıkları alınan kan örneklerinin analiz sonuçlarının gelmesiyle netleşeceğini kaydetti.

Her geçen gün ölen koyunlar için hem sigortadan parasını almayı bekleyen hem de kasaba satarak kâr etmeye çalıştığı ileri sürülen bazı çiftçiler de vatandaşın sağlığını hiçe saymaya devam ediyor.

Atatürk'ün Katilleri

YEREL IRK BOZULUYOR 

Uzman veterinerler, Çanakkale’ye vebalı hayvanların gelmesi ile bölgedeki küçükbaş hayvanların tümüne yakının etkileneceğini ileri sürdüler. Son günlerde hastalıklara yetişemediğini de belirten uzmanlar, “Önlem alınmaz ise bir yıl içerisinde bölgemizde küçükbaş hayvan kalmayabilir” dedi.

KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ BÜYÜK TEHLİKE

Öte yandan Kurban Bayramı arifesi olması nedeniyle bölgede baş gösteren hastalıkların çevre illere de yayılmasından endişe ediliyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!