SON DAKİKA

Büyükçekmece Gölü’ne Kaçak Hafriyat Döktüler

Gece yarısı kamyonlarla Büyükçekmece gölü havzasına hafriyat döktüler…

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 1:22 'de eklendi. Son Güncelleme15 Mayıs 2021 - 03:25
Abone ol

İstanbul’a 100 milyon metreküp içme suyu sağlayan Büyükçekmece Gölü, kaçak hafriyatın oluşturduğu kirlilik sonucu alarm veriyor. 17 günlük tam kapanma süresi ve Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen kişilerin döktükleri kaçak hafriyata isyan eden Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Hepsini hukuk önüne, kanun önüne çıkartacağız” diye konuştu.

ORGANİZE BİR KAÇAK DÖKÜM OLAYI

17 günlük tam kapanma süreci ve Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen kişilerin, gece yarısı organize bir şekilde plakaları sökülmüş 7 kamyonla gelip bölgeye hafriyat dökerek kaçtığı belirlendi.

MOBESE ve çevredeki kamera kayıtlarından elde edilen görüntülerde, bölgeye ilk olarak plakasız binek bir araç gelerek keşif yapıyor. Ardından plakası sökülmüş olarak Hadımköy istikametinden gelen 7 kamyon, Eskice Köyü mevkiine gelerek göl havzasına kaçak döküm yapıyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri ile birlikte bölgede incelemelerde bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, gördüğü manzara karşısında isyan etti.

Büyükçekmece göl havzasına birçok defa bu tip dökümler yapıldığını belirten Başkan Akgün şunları söyledi:

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“24 SAAT BEKLEYECEĞİZ”

“Bunların beş ayrı dökümü de zehirli madde hatta arsenik olduğu belirlenmişti bir kaç yıl önce. Birçok defa oldu bu. Örneğin bu yapılan dökümler çoğu da içerisinde asbest de var her şey var içerisinde. Dün gece, iki gün önce dökmüşler. O saatlerde bu yolda bizim nöbetçimiz yoktu ama mobeselerimiz var. İncelediğimizde plakalar sökülüyor.

Plakasız giren kamyonlar giriyor. Daha da ötesi önce bir öncü otomobil geliyor. O da plakasız. O bölgeyi geziyor. Zabıta var mı yok mu diye. Arkasından plakasız kamyonlar geliyor, döküyor ve gidiyorlar. Büyükçekmece göl havzası kimsenin katı atık maddelerini veya zehirli maddelerini dökme alanı değildir. Herkes aklını başına toplasın. Büyükçekmece Gölü 16 milyon insanın içme suyu kaynaklarından en önemlilerinden bir tanesidir.

Büyükşehir zabıtası, Büyükşehir Çevre Koruma, Büyükçekmece zabıtası, Büyükçekmece Çevre Koruma seferber olduk. Dolasıyla Büyükçekmece Gölünü de şiddetle hep birlikte korumamız lazım. Çünkü insanlar üç kuruş, beş kuruş için koskocaman İstanbul’a hizmet eden gölü gözden çıkartabiliyorlar. Bu göl İstanbul’a 100 milyon metre küp su veriyor. Kuraklığın alabildiğine her geçen gün arttığını görüyoruz. İklim değişikliğini görüyoruz. Göle zarar vermek için seferber olmuş bazı gözü dönmüş üç kuruşa, beş kuruşa kendini satanlar. Bu ülkeye, bu insanlara verdikleri zararı düşünmeden sadece cebine girecek üç kuruşla yetiniyor. Hepsinin başına bineceğiz. Hepsini hukuk önüne, kanun önüne çıkartacağız ve en ağır cezaları uygulayacağız. 24 saat bekleyeceğiz.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!