SON DAKİKA

BÜTÜN AMBARGONUN ARKASINDA O ÜLKE VAR

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 13:07 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 09:53
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Geçtiğimiz ay körfez ülkelerinin aldığı kararla, Katar’a “Terör örgütlerinin güçlenmesine yardım etmek” gerekçesiyle ambargo kararı alınmıştı.

Katar’a uygulanan ambargonun hangi ülkenin kararı olduğu ortaya çıktı.

AMBARGONUN NEDENİ

Washington Post’a (WP) konuşan adı açıklanmayan ABD’li istihbarat yetkililerine göre, mayıs sonunda Katar ile Körfez ve Arap ülkeleri arasındaki krizin, Katar emirinin Hamas ve İran’ı övmesiyle başladığını söyledi.

ARAP OYUNLARI

Washington Post’a konuşan ABD istihbaratından yetkililer, Katar krizinin başlamasına neden olan Katar Emiri’nin İran ve Hamas’ı övdüğü açıklamaların arkasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) olduğunu öne sürdü.

Daha sonra yalanlanan açıklamaları Katarlı resmi hesaplara yerleştiren siber saldırıyı BAE’nin organize ettiği iddia edildi.

Yetkililere göre Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad el Sani’nin, Katar resmi haber ajansı ve sosyal medya hesaplarında yer alan ‘yalan açıklamalarının’ siber saldırı yoluyla sitelere konulmasını BAE organize etti.

Yetkililer gazeteye yaptığı açıklamada, ABD’li istihbarat kurumlarının geçen hafta yaptığı yeni analizler sonucunda, 23 Mayıs’ta BAE hükümetinin üst düzey görevlilerinin planı ve uygulamasını tartıştığını doğruladı.

Ancak ABD’li yetkililer siber saldırıyı BAE’nin mı yoksa BAE’nin emri ile başka kişi ya da kurumların mı gerçekleştirdiğini tespit edemedi.

Emir’e atfedilen ve yalanlanan açıklamalarda İran bir ‘İslami güç’ olarak tanımlanıyor ayrıca Gazze’deki Hamas hareketi övülüyordu.

Siber saldırı ve açıklamanın yayınlanması, ABD Başkanı Donald Trump’ın Körfez liderleri ile terörizmle mücadele konusunda bir araya gelerek onların birleşmesini istediği görüşmelerin ardından 24 Mayıs’ta gerçekleşmişti.

Katar Emiri’ne atfedilen açıklamaların ardından Suudi Arabistan, BAE ve Mısır acil olarak tüm Katarlı medya kuruluşlarını yasaklamıştı. Ardından Katar ile diplomatik ilişkiler sonlandırılmış, ticaret ve diplomatik boykot başlamıştı.

Atatürk'ün Katilleri

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bu adımların ABD’nin IŞİD’le mücadelesine zarar verebileceği uyarısında bulunmuştu.

BAE’NİN ABD BÜYÜKELÇİSİ HABERİ YALANLADI

BAE’nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe ise WP’nin ABD’li istihbarat yetkililerinin iddiasına yer veren haberini yalanladı.

Açıklamasında “BAE makalede iddia edilen siber saldırı (hackleme) iddiası ile ilgili hiçbir rol oynamamıştır” diyen Uteybe, “Doğru olan Katar’ın yaptıklarıdır. Taliban’dan Kaddafi ve Hamas’a kadar aşırıcıları desteklemek ve fonlamak. Şiddeti körüklemek, radikalleşmeyi teşvik etmek ve komşularının istikrarını sarsmak” ifadelerini kullandı.

Uteybe’nin kişisel e-posta hesabının hacklenmesiyle ortaya çıkan yazışmalar da birkaç ay önce ortaya çıkmıştı.

Hackleme olayını Katar yanlısı örgüt GlobalLeaks üstlenmişti. Orataya çıkan yazışmalar, Katar ile yaşanan krizlerde ABD’deki siyasileri ve politika üretenler, BAE’nın yanına çekmek konusundaki kararlılığı gösteriyordu.

ABD’Lİ İSTİHBARAT KURUMLARI AÇIKLAMA YAPMADI

Katar daha önce birçok kez resmi hesaplarının siber saldırıya maruz kaldığını açıklasa da başlattığı soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmadı. Yetkililer hacklemenin arkasında Mısır, Suudi Arabistan veya BAE’nin olabileceği yorumunu yapsa da Katar’a yönelik planın arkasında net olarak kimin yer aldığı açığa çıkarılmadı.

ABD’deki Katar Büyükelçiliği’nden bir sözcü konuyla ilgili gazeteye yaptığı açıklamada geçen ay Katarlı savcı Ali bin Fetais el Marri’nin açıklamasını hatırlattı.

Savcı “Hackleme konusunda Katar’a yönelik abluka uygulayan ülkeler merkezli belli IPhone’ların kullanıldığı kanıtına sahibiz” demişti.

ABD’li istihbarat kurumları ise konunun hassasiyeti nedeniyle yorum yapmadı. CIA konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, soruşturmaya yardım ettiğini açıklayan FBI da son iddialarla ilgili açıklama yapmadı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!