SON DAKİKA

Bursa’da 16 AKP’li İl ve İlçe Başkanı Görevden Alındı

Bursa’da AKP ilçe başkanlarının belediye iştiraki şirketlerinin yönetimlerine yerleşmesini gündeme taşıyan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca‘nın eleştirileri sonuç verdi. Çok sayıda AKP’li belediye şirketlerindeki yönetim kurulundan istifa etti.

Bu haber 21 Haziran 2021 - 0:11 'de eklendi.
Abone ol

Belediye şirketlerindeki yönetimlerin AKP’li isimlerden oluşmasını kamuoyunun gündemine getiren CHP Bursa İl Başkanlığı, gelişmeleri yakından takip ediyor. AKP’li siyasi kadroların arpalığa dönüştürüp yönetim kurulu üyeliklerine çöktüğü için doğru-dürüst yönetilmeyen belediye şirketlerinin 2020’yi çok büyük zararlarla kapattığını belirten Karaca, Burulaş’ın 213 milyon lira, Bursa Jeotermal AŞ’nin 9,9 milyon lira, Burfaş’ın da 5.4 milyon lira zararda olduğunun altını çizdi.  

Burulaş’ı tam 213 milyon lira zarar ettiren AKP’li liyakatsiz kadroların listesini de kamuoyu ile paylaşan Karaca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her Bursa’ya gelişinde BursaRay ve belediye otobüslerini bedava yapan Alinur Aktaş zihniyetinin, konu 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ücretsiz ulaşıma gelince “Ormancılık Günü’nde de ulaşımı parasız mı yapalım?” dediğini hatırlattı. Karaca, belediye şirketlerinin kar amacı gütmemesini doğru bulduğunu ancak Burulaş örneğinde olduğu gibi, 213 milyon lira gibi devasa zarar ettirilmemesinin de önem taşıdığını vurguladı

Karaca’nın yazılı açıklamasından satır başları şöyle:

“2020’nin kasım ayı başında, AKP’nin 17 ilçe başkanından 16’sının, AKP’li bazı il başkan yardımcıları ile MHP’li il yöneticilerinin Bursa Büyükşehir Belediye iştiraki şirketlerin yönetim kurullarına alınmasını eleştirmiş ve listeyi kamuoyu ile paylaşmıştım. Bu açıklamamıza cevap veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş belediye meclisi oturumunda, hakkı huzur bedellerini arpalık olarak nitelemenin ahlak dışı bir hareket olduğunu öne sürmüştü. Yani belediye şirketlerinin zararda olduğunu ortaya koyup, doğru yönetilmediğini, arpalığa dönüştüğünü söylemek ahlaksızlıkmış. Geldiğimiz noktada bakıyoruz ki, Alinur Aktaş’ın ayakları yere basmış. Eleştirilerimiz nedeniyle bizi ahlaksızlıkla suçlarken, belediye şirketlerine çöken AKP’li siyasileri de sessiz sedasız temizlemek zorunda kaldı. Madem ahlak dışı bir eleştiriydi bizimki, neden virgülüne kadar gereğini yaptın?”

16 ilçe başkanı uzaklaştırıldı, 1 ilçe başkanı mağdur

“2021’in ilk yarısında genel kurullarını yapan şirketlerdeki 16 AKP ilçe başkanı ile 8 AKP il yönetim kurulu üyesinin şirketlerle ilgisi kesildi. Doğru olan budur. Parti il yönetim kurulu üyeleri veya ilçe başkanlarının belediye başkanı tarafından maaşa bağlandığı bir tablo, doğru bir tablo olamaz. AKP’liler yönetimlerden ayrıldı ama MHP’li birkaç siyasi devam ediyor. MHP üst yönetimi bu tabloya nasıl katlanıyor, bunu da anlayamıyoruz. Şirket yönetimlerine getirilen yeni isimlerin parti yöneticisi olmadıklarını, genellikle meclis üyesi olduklarını görüyoruz. Bu da doğru bir adımdır. Birçoğu zarar eden belediye şirketlerinde, liyakat kesinlikle ön plana alınmalıdır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kimler uzaklaştırıldı?

İlk etapta belediye iştiraki şirketlerden uzaklaştırılanlar arasında AKP Kurucusu İl Başkan Yardımcısı Embiya Akkuş, il yöneticileri Osman Şahin, Tuncay Kiraz, Gökhan Yıldız, Sinan Kahraman, Hüseyin Ömer Aybar, İdris Berkcan, Gülten Doğrul, AKP Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse, AKP Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, Nilüfer İlçe Başkanı Eşref Kurem, Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Şamil Yiğit, Karacabey İlçe Başkanı Ertem İşcan, Kestel İlçe Başkanı Sinan Aktaş, Büyükorhan İlçe Başkanı Kamil Turhan, İznik İlçe Başkanı Halil İbrahim Gökbulut, Harmancık İlçe Başkanı Yakup Bayram, Keles İlçe Başkanı Özcan Yeni, AKP Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez, AKP Nilüfer İlçe Başkanı Ufuk Ay, AKP Gürsu İlçe Başkanı Zekeriya Hacıoğlu, AKP Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu, AKP İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Durmuş, AKP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Murat Hallaçoğlu, AKP Orhaneli İlçe Başkanı Ramazan Turhan, AKP Mudanya İlçe Başkanı İnci Söğütlü, AKP Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, AKP Bursa İl Kadın Kolları Koordinatörü Ayşegül Seyran bulunuyor. Bundan sonra bu tablolarla karşılaşmamayı diliyoruz. Bir ilçe başkanı bu işte mağdur. AKP Orhangazi İlçe Başkanı Gökhan Ulusu ilçe başkanı seçilirken kongresi gecikti. Geçen yılki arpalık yönetimlerine girememişti. Bu sene girecekti ama CHP’nin baskısı yüzünden belediye şirketlerine çöken siyasilere yol verildi. Gökhan Ulusu da arpalıklara adım atamamış oldu.Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş tarafından maaşa bağlanan ilçe başkanları ve il yöneticileri arasına giremediği için Gökhan Ulusu adına çok üzgünüz.”

KAYNAK: BursaMuhalif

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!