SON DAKİKA

Bursa Uludağ’da Dağcılar 50 Metrelik Buz Tüneli Buldu

Uludağ’da dağcılar yazın ortasında 50 metrelik buz tüneli buldu. Gördükleri manzara karşısında şaşkına dönen dağcılar, tünelin içinden geçtikleri anları kameraya kaydetti.

Bu haber 28 Temmuz 2021 - 0:25 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kış turizminde olduğu kadar yazın da ziyaretçi akınına uğrayan Uludağ birbirinden ilginç her bölgesiyle şaşırtmaya devam ediyor.

Bursalı bir grup dağcı da göller bölgesine yaptıkları gezi sırasında, bölgenin daha yukarısında  50 metrelik buz tüneli buldu. Yazın ortasında olmasına rağmen erimeyen buz tüneli dağcıları şaşkına çevirdi.

FENERLE AYDINLATTILAR

40 yıldır Uludağ’ın birçok bölgesine yürüyüş yaptığını belirten Uludağ Dağcılık Kulübü üyesi İsmet Şentürk, “Üç kişi Çayırlıdere Gölü yakınlarında yürüyüş yapıyorduk.

Her zaman geçtiğimiz yolumuzu biraz değiştirince burada farklı bir kar buz kütlesi ile karşılaştık. Merak edip içine girdiğimizde karanlık bir tünel ilgimizi çekti.

Fenerle aydınlatarak tünel içinde yürüyüşümüzü sürdürdük. Uzakta ışığı görünce tünelin çıkışının olduğu kanaatine vardık ve devam ettik. Tünelin kar ve buz yapısı güven veriyordu. Bu değerlendirme sonucunda tünelden geçmeye karar verdik” dedi.

“HEYECANLANDIK”

Yıllardır Uludağ’da gezdiğini ve bugüne kadar böylesine bir buz tüneli ile karşılaşmadığını ifade eden Şentürk, sözlerine şöyle devam etti:

Atatürk'ün Katilleri

“Yaz mevsiminin ortalarına gelmemize rağmen böylesine özel bir oluşumun, kar, buz olarak varlığını sürdürmesi karşısında çok heyecanlandık. Arazide yaptığımız inceleme sonucunda rüzgarla süpürülen yığma kar kütlesinin bugüne kadar kalabilmesinin nedeni arazi yapısından kaynaklanmakta olduğunu gördük.”

“Güneş ışınlarını etkili bir şekilde görmüyor. Tamamen kuzeye bakan, kanalı andıran akar su yatağı, karların erimesini engelleyici bir mevkide yer alıyor. Daha evvel akarsular üzerinde birçok kar köprüsü görmeye alışığız. Ancak böyle bir oluşuma ilk kez şahit oluyoruz.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!