Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü, Eşinin Yolluk Ücretini Üniversiteye Karşılattı

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Rektörü Arif Karademir, eşinin katıldığı etkinlikteki masraflarını Bursa Teknik Üniversitesine gider olarak gösterdi. Karademir; yolluk, yevmiye ve konaklama ücretini üniversiteye ödettiği ortaya çıktı.

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü, Eşinin Yolluk Ücretini Üniversiteye Karşılattı
Yayınlama: 01.09.2021
3
A+
A-

Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü ve İva Reçine A.Ş katkılarıyla ilk kez “Reçine Günleri” etkinliği düzenlendi. BTÜ Rektörü Arif Karademir ise eşi Zuhal Karademir’in de katıldığı 1. Reçine Günleri etkinliğinde yolluk, yevmiye ve konaklama ücreti ödemesini rektörlüğünü yaptığı üniversiteye ödetti.

“EŞİNİ TATİLE GÖTÜREREK MASRAFLARI DEVLETE YÜKLÜYOR” 

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, ismini vermek istemeyen üniversite çalışanı, “Kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör Karademir kendisine bile yolluk ücreti ödememesi gereken yerde eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir” dedi. Karademir ise, “Yolluk, yevmiye gibi bir şey yok. Ona tenezzül edecek insan da değiliz. Belge yalandır” dedi. E-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servisine ait yazı doğrulandı.

BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığının yazısında, “Üniversitemizin temsilen yolluk-yevmiye, konaklama ücreti Orman Fakültesi Dekanlığının bütçesinden ödenmek üzere, resmi araç ile 7 Nisan 2021 saat 17.00’den itibaren 8 Nisan 2021 tarihinde 1 gün süreyle Balıkesir Altınoluk’a görevlendirmelerini ayrıca sokağa çıkma ve seyahat kısıtlama uygulaması gün ve saatlerde kısıtlamadan muaf tutulması için gerekli müsaadenin verilmesini arz ederiz” ifadeleri kullanıldı. Ekte yer alan Reçine Günleri BTÜ Katılımcı Listesi’nde ise Rektör Karademir ve eşinin de aralarında olduğu 13 kişinin ismi yer aldı.

“ÜNİVERSİTE PERSONELİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARDA ÖDENEK BULAMIYOR. REKTÖR, EŞİNE PEŞKEŞ ÇEKİYOR”

İsmini vermek istemeyen üniversite çalışanı kendi makam arabası ile ulaşım sağlayan Rektör Karademir’i kendisine bile yolluk ücreti yazdırdığını dile getirerek “Kendisinin yolluk ücreti almaması gerekirken eşini de tatile götürerek masrafları devlete yüklemesinin, ahlaki ilkelerle örtüşmediğini, üniversite personeli dile getirmektedir. Üniversite personeli bilimsel çalışmalarda ödenek bulmakta zorlandıklarını hatta katılamadıklarını belirtmekteler ancak Rektör Karademir eşine hakkı olmadığı halde devletin imkânlarını peşkeş çekmiştir” dedi.

REKTÖR’DEN SKANDAL SAVUNMA 

İddiaların hedefindeki isim Rektör Karademir ise “İva Reçine’nin sahibi geçenlerde vefat etti. Çok iyi bir insandı. Bakanlığın reçine eylem planı kapsamında yapılan bir çalışma. Biz yolluk ve yevmiye almadık. Otel masrafımızı İva Reçine karşıladı. Eşim yüksek lisans yapıyor zaten kimya mühendisi. Reçine konusunda şu anda projesi var. Yolluk yevmiye gibi bir şey yok. Velev ki eşim olarak bile yanımda katılmasında teknik olarak bir sakınca yok” dedi. Karademir, BTÜ Rektörlüğü Personel Daire Başkanlığının yazısına ilişkin de “yalandır” derken e-Devlet belge doğrulama uygulamasında personel servise ait yazı doğrulandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı