SON DAKİKA

BULGARİSTAN’DA KORKUTAN İDDİA! TÜRKİYE ALARMA GEÇTİ

Bulgaristan’ın Dimitrovgrad kentinde Meriç Nehri’nden su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlendiği iddialarının ardından Edirne Valiliği’ne bağlı kurumlar çalışma başlattı. Nehrin Türkiye’ye giriş yaptığı bölge ile merkez ilçeye bağlı Elçili köyü arasındaki 5 farklı bölgeden alınan örnekler, laboratuvarlara incelenmek üzere gönderildi.

Bu haber 29 Temmuz 2020 - 0:30 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’nün haberine göre Bulgaristan’ın Dimitrovgrad kentindeki Meriç Nehri’nden dün saat 17.30 sıralarında su içen 28 büyükbaş hayvanın zehirlenerek öldüğü iddia edildi.

Svilengrad İtfaiye Müdürü İvo Tanov tarafından duyurulan olayın ardından Bulgar yetkililer, Meriç nehrinden örnekler alarak inceleme başlattı. İncelemeler nedeniyle Dimitrovgrad ile Svilengrad (Cisri Mustafapaşa) kentleri arasındaki toplam 50 yerleşim biriminde Meriç nehrinden su kullanılması yasaklandı.

Haskovo Valisi Stefka Zdravkova, bölgede yaşanabilecek olumsuz olaylara karşı erken uyarı ve bildirim sistemi ile çağrı yaptı. Bölgede bugün Bulgaristan Çevre ve Su Bakanı Emil Dimitrov da incelemelerde bulundu.

ÖRNEKLER İNCELENMEYE ALINDI 

Olayın Edirne’de de duyulması üzerine bugün Edirne Valiliği’ne bağlı kurumlar, Meriç nehrinin Türkiye’ye giriş yaptığı bölgeden merkez ilçeye bağlı Elçili köyüne kadar uzanan bölgeden 5 ayrı örnek alarak Trakya Üniversitesi Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Edirne Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’ne gönderdiler.

Nehirden alınan örnekler incelemeye alınırken, bölge çiftçisi ve balıkçılar da tedbirli olmaları konusunda uyarıldı. Nehir kıyısındaki yerleşimlerde herhangi bir hayvan ölümü yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili araştırmalar devam ederken, ekiplerin nehirden yeni örnekler alarak sonuçlar arasında karşılaştırma yapılacağı ifade edildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye ve Bulgaristan’da ekipler tarafından alınan örneklerin laboratuvar sonuçlarının açıklanması bekleniyor. 

FABRİKA İDDİASI

Meriç Nehri’nde 28 büyükbaş hayvanın ölümüne neden olan olayın bölgede kapalı halde bulunan bir fabrikadan kaynaklandığı iddia edildi.

Kullanıma kapalı fabrikanın kollektörlerinden Meriç Nehri’ne kısa süreli kimyasal atık bırakıldığı iddia edilirken, Haskovo Valisi Stefka Zdravkova, Meriç Nehri suyunun temiz olduğunu öne sürdü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!