SON DAKİKA

BU SORULAR NUMAN KURTULMUŞ’U YORAR

Bu haber 26 Temmuz 2017 - 19:02 'de eklendi. Son Güncelleme8 Mayıs 2018 - 10:03
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

İki gün önce haberini yaptığımız, “AKP Altın Portakal’ın ismini değiştiriyor” haberi ses getirdi.

Dünyanın en eski film festivalleri arasında yer alan ve bu yıl 54’ncüsü yapılacak olan ‘Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin adını değiştirip yarışmanın Ulusal bölümünü kaldırmasıyla tepki çeken Antalya Büyükşehir Belediye Bakanı Menderes Türel kendini savunmuştu.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Altın Portakal’da isim değişikliğini” meclise taşıdı. Budak, Numan Kurtulmuş’a “Bakanlığınız ulusal yarışma bölümünün festivalden çıkarılmasını desteklemekte midir? Bu değişiklikten sonra Festival’e destek kararını gözden geçirecek misiniz?” sorusunu yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Uluslararası Film Festivali’nde yapılan değişiklikleri, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle verdiği önergeyle TBMM gündemine taşıdı.

Sinema sanatına ve ülkemizin kültürel yaşamına büyük katkısı olan ve bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek Antalya Uluslararası Film Festivali’nin yine tartışma yaratan bir kararla gündeme geldiğine dikkat çeken Budak,  “Adından ‘Altın Portakal’ eksiltilen Festival, bu yıl da ‘ulusal yarışma’ bölümünü kaybetmiştir.  Ülkemizin dünyaya açılan penceresi konumunda olan ve ekonomiye milyarlarca dolar katkı sağlayan Antalya’nın marka değerini arttıracak adımlara ihtiyaç duyulurken, tam tersi olumsuzlukların ortaya çıkması, Antalya kamuoyunu kaygılandırmaktadır.  Antalya Uluslararası Film Festivali, bir kişinin ya da bir kurumun değil Antalya halkının festivali, ülkemizin bir değeridir” dedi.

ULUSAL SİNEMA DESTEK Mİ KÖSTEK Mİ?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  Antalya Uluslararası Film Festivali’ne son 10 yılda (2007-2017) ve yıllara göre ne kadar maddi destek sağladığı konusunda bilgi isteyen Budak, Bakan Kurtulmuş’a “Antalya Uluslararası Film Festivali’nin içeriğine yapılan müdahaleden haberdar mısınız? Bu süreçte Bakanlığınızdan görüş istenmiş midir? Bakanlığınız ulusal film yarışmasının festival içeriğinden çıkarılmasını desteklemekte midir?  Bu kararın ulusal sinemamızı nasıl etkileyeceği konusunda bir inceleme yaptıracak mısınız? Ulusal sinema örgütleri ve Antalya kamuoyunun görüşlerine başvuracak mısınız?” diye sordu.

Budak şöyle devam etti:

“Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması çerçevesinde, Bakanlığınız destekleme kararında bir değişikliğe gidecek midir? Ya da ulusal yarışma bölümünün korunması için bir girişimde bulunacak mısınız?

Atatürk'ün Katilleri

Ülkemizin ve Antalya’nın en önemli festivallerinden biri olan Antalya Uluslararası Film Festivali’nin niteliğini ve etkinliğinin zedelenmesinin önüne geçilecek midir? Antalya’nın turizmle birlikte kültür ve sanat kenti imajıyla dünyaya taşınması için bir katkınız olacak mıdır?

Bakanlığınız son 5 yılda hangi film festivallerine ne kadar destek sağlamıştır?”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!