SON DAKİKA

BTK’den Zeytin Dalı paylaşımlarına anlık takip ve işlem

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı günden bu yana internet ortamında yapılan yayınları anlık olarak takip ettiğini duyurdu.

Bu haber 27 Ocak 2018 - 14:01 'de eklendi.
Abone ol

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı günden bu yana internet ortamında yapılan yayınları anlık olarak takip ettiğini duyurdu.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, ‘provokasyon amaçlı’ diye nitelediği yayınlarla ilgili başta sosyal medya kuruluşları olmak üzere içerik ve yer sağlayıcılara gerekli bildirim ve uyarılarda bulunduklarını açıkladı.

FACEBOOK, TWITTER, YOUTUBE, INSTAGRAM…

Bu kapsamda Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi sosyal mecraların yetkilileriyle doğrudan temas kurduklarını aktaran Sayan, ‘ yasadışı’ addetikleri içeriklerin anlık olarak iletildiğini söyledi.

‘ABD MENŞEİLİ SOSYAL MEDYA, UYARILARA RAĞMEN KALDIRMIYOR’

AA’ya konuşan Sayan, şöyle devam etti:

“Uluslararası hukuki uygulamalardan biri olan uyar-kaldır yöntemi uygulanarak gerekli aksiyonların alınması sağlanmaya çalışılıyor. Ancak ABD menşeli bir kısım sosyal medya şirketlerinin, yapılan bildirimlere rağmen yasadışı içerikleri çıkarma konusunda çekimser kaldıkları, hatta tüm uyarılara rağmen ısrarla bu tür içeriklerin yayınlanmasına izin verdikleri görülmektedir. Yasadışı ve manipülatif içerikler yoluyla algı operasyonu yapmayı hedefleyen sosyal medya hesapları ve diğer internet yayınlarına yönelik olarak kurumumuzca ivedilikle işlem tesis edilmektedir.”

‘BAŞBAKANLIK, İÇİŞLERİ, EMNİYETE ANLIK İLETİYORUZ’

BTK Başkanı, ‘milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması amacıyla yasadışı yayınları ve sosyal medya paylaşımlarını yapan kişilere yönelik olarak yasal çerçevede ilgili kurum ve kuruluşlarla tam bir uyum ve koordinasyon içinde hareket edildiğini, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili birimleriyle anlık iletişim sağlanarak söz konusu içerikleri ve içerikleri yayan faillerin adli mercilere iletildiğini’ dile getirdi.

MUHBİRLİK ÇAĞRISI

Sayan, ‘internette ve özellikle sosyal medyada yapılan bu tür yayınlar konusunda vatandaşların gerekli hassasiyeti göstermeleri ve algı operasyonuna yönelik yalan haber ve paylaşımlar için ilgili şikayet mekanizmalarını kullanarak mücadeleye katkıda bulunmaları’ çağrısı yaptı.

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!